Motoristien keskuudessa on näköjään tulossa muotiin tämä huomioliivin pukeminen ajovarusteiden päälle. On muuten todella hyvä keksintö. Näkyvyyttä tulee varmasti, on katu-uskottava ja pesää tulee ralleissa. Eiköhän pueta tuollaiset päällemme jokainen?
Se voisi olla vaikka vapaaehtoinen, vakuutusmaksuihin alentavasti vaikuttava turvavaruste. Lakiehdotusta kehiin. Saakohan moottoripyöriin kävelysauvatelinettä?

Lisää se huomattavasti näkyvyyttä, jos yksikin auto jättää kääntymättä eteen noiden liivien ansiosta niin hyvä on..
mutta minen sellasta päälleni laita  :p
(sauvakävely on muuten ihan kivaa :loppuuhammaspesut:)

Eikös tuo ole ihan yhtä vapaaehtoista kuin moottoripyöräilykin?  :orgmp:

PS.
Jos joku on aikeissa hankkia vetoketjullisia ettei tuuli vie,
niin tuolta saa aika lailla järki hintaan.
Paikka on Tattarisuolla Valuraudankuja 6, 00700 Helsinki
puh. 0207 811 550, fax 0207 811 559  avoinna arkisin ma - pe 8.00 - 16.00
(ja niin nätti myyjäkin .. ihme etten kaikkea muutakin ostanut ..  :rakastunut: )



Sateella hyväksi havaittu:


Lainaa (MattiR @ Elo. 17 2008,14:07)
Jos joku on aikeissa hankkia vetoketjullisia ettei tuuli vie,
niin tuolta saa aika lailla järki hintaan.

Tämä oli loistava vinkki. Kiitos!

En kyllä tuollaista rumilusta päälle pistä. Autokoulussa hävetti jo tarpeeksi..

Menee samaan genreen kuin polkupyöräkypärä, rullistelusuojat jne. Kyllä elämästä pitää pystyä nauttimaan ilman että joutuu kokoajan pelkäämään ja suojautumaan. Vapaudestahan tässä on kyse.  :orgmp: Eikä sitä muutenkaan tiedä koska täältä lähtee vaikka liivit päällä olisivatkin.

Jos tuo laitettaisiin pakolliseksi, tulisi sama varustus määrätä myös hirville, oraville, siileille, jalankulkijoille, jäniksille, polkupyöräilijöille ja mopoilijoille.
Muussa tapauksessa heidän kiinnostavuutensa nopeusrajoitusten tylsistyttämän, liikkuvassa toimistossa uneksivan autoilijan kannalta on, jos mahdollista, vielä huonompi kuin nykyään.
Enitenhän tuo liivi kiinnostaa muita tielläliikkujia, jos sitä käyttää mahdollisimman harva ihminen, joten nykykäytäntö, että pelastusliivejä kuivalla maalla käyttää vain se kuka haluaa, on hyvä.



Itseäni ihmetyttää, ettei autoilijoille ole määrätty kypäräpakkoa. Kuitenkin monta henkeä voitaisiin säästää vuodessa jos kaikille autossa matkustaville määrättäisiin kypärä pakolliseksi varusteeksi.
Lainaa (MattiR @ Elo. 17 2008,14:07)
Eikös tuo ole ihan yhtä vapaaehtoista kuin moottoripyöräilykin?  :orgmp:

PS.
Jos joku on aikeissa hankkia vetoketjullisia ettei tuuli vie,
niin tuolta saa aika lailla järki hintaan.
Paikka on Tattarisuolla Valuraudankuja 6, 00700 Helsinki
puh. 0207 811 550, fax 0207 811 559  avoinna arkisin ma - pe 8.00 - 16.00
(ja niin nätti myyjäkin .. ihme etten kaikkea muutakin ostanut ..  :rakastunut: )

Kiitti vinkistä, täytyykin lähtee kaupan hierontaan, jos vaikka firmaan kundeille talvitakit ostais, meinaan jos on nätti myyjä.
:) :)

Itseäni taasen ihmetyttää ajopukujen valmistajat, jotka tekevät puvuista lähes mustia. Lienekkö musta tällähetkellä muotiväri..??

Toki muutamia pukuja taitaa löytyä, joissa mustan värin sijasta jokin muu väri on hallitseva.

Itsekkin huomasin värin vaikutuksen autoilijoihin, kun vaihdoin sinisestä pyörästä punaiseen pyörään ja ajopukukin vaihtui pukuun, jossa punainen väri on hallitseva. Tällä keinolla näkyvyys parani huomattavasti ja samalla läheltäpiti tilanteet ovat vähentyneet reilusti..

Värilliset puvut eivät vissiin mene kaupaksi riittävän hyvin, eli kysyntää ei ole riittävästi. Omaa pukua ostaessani olisin ostanut punaisen takin, mutta sellaista ei enää saanut. Myyjän mukaan valmistaja (Rukka tässä tapauksessa) ei tee punaisia takkeja kovin paljon, koska niitä on hankala saada myydyksi.
Lainaa (-Hape- @ Elo. 18 2008,08:37)
Itseäni taasen ihmetyttää ajopukujen valmistajat, jotka tekevät puvuista lähes mustia. Lienekkö musta tällähetkellä muotiväri..??

Vaikka valmistaisivatkin, niin viime kädessä jälleenmyyjät karsivat ne pois, koska ne ei mee kaupaksi.

Tietty "ghost rider"-look ilmeisesti usealla tavoitteena. Erikseen olen joutunut tilauttamaan kaikki omanikin, saadakseni väriä (ja näkyvyyttä). Profiilistani näkyy yksi asuistani.

Spekuloidahan aina voi, olisiko yksikin tämän kesän "hitti-onnettomuudesta" vältetty (auto kääntyy/ajaa eteen).

Poliisiksi minua ilmeisen moni luulee, siksi mulle annetaan jopa vapaaehtoisesti tietä...

Lainaa (-Hape- @ Elo. 18 2008,08:37)
Itsekkin huomasin värin vaikutuksen autoilijoihin, kun vaihdoin sinisestä pyörästä punaiseen pyörään ja ajopukukin vaihtui pukuun, jossa punainen väri on hallitseva. Tällä keinolla näkyvyys parani huomattavasti ja samalla läheltäpiti tilanteet ovat vähentyneet reilusti..

Sama juttu - PÄINVASTOIN-

Pyörät on muuttunu tummmemiksi ja puvut kans  (nyt täys mustaa.)

Ja vähemmän eteen tulijoita kuin ennen.

Liekö ite oppinu tarkemmaksi ja ennakoivaksi.
Vai luoko toi tahaton "Ghost rider" look pelkoa niin ettei ne uskalla tulla eteen, tämä kyllä taas kumoaisi sen ettei autoilijat näe tummaa pyörää...
Vai onko syy et yksivärinen näyttää isolta kohtteelta, kun värit ei "pilko" sitä kuten maastokuvi.

Eilen sunnuntaina ajoin takasin Honkilahelta Eura-Huittinen-Nokia-Tre-Jämsä ja vasthan tuli kymmeniä pyöriä - joista ehken kymmenkunta "liivillistä" tässä mielessä.

Useat ajoivat pyörillä, joissa isot tuulilasit elikkä ittekki huomasin keltaset liivit vasta liki rinnalla. Ehkä takaapäin heijastavat paremmin ja näkyvät ellei sitten takaboksit peitä sitäki näkyvyyttä.

Toki tämä oli päivänvalolla elikkäs 16-19 välisenä aikana. Heijastimethan luultavasti näkyvät tuulilasin läpikki, mutta toishaalta pimiässähän lie valot päällä...

Tämä kommentti siis vain eilisen havainnoinnin perusthella. On mulla itelläki liivi, jota tullee piettyä päällä kylläki vain pimiällä kun vettä tullee. Silloin en aja välttämättä ees nopeusrajotusten mukkaan ja näin takanatulevat ehkä huomaavat vähän aikasemmin. Pyörän takavaloa kun ei ainakhan tuossa omassa voi kauhian kirkhaksi kehua ja sattuu vielä että letkassa ajelee ja vesipöly-vai-miksikäs-sitä-nyt-kutsuis heikentää entisesthän näkyvyyttä.

Lainaa (pitkäkoipi @ Elo. 18 2008,09:01)
Värilliset puvut eivät vissiin mene kaupaksi riittävän hyvin, eli kysyntää ei ole riittävästi. Omaa pukua ostaessani olisin ostanut punaisen takin, mutta sellaista ei enää saanut. Myyjän mukaan valmistaja (Rukka tässä tapauksessa) ei tee punaisia takkeja kovin paljon, koska niitä on hankala saada myydyksi.


Omalla kohdalla ongelma on siinä et värilliset puvut on paljolti muotiasuja. Tännä vuonna on yhet värit ens, vuonna toiset ja viimeistään seuraavanana se on jo ihan vanhan näköinen. Ja tästä johtuen niissä käyteään usein omaan silmään sopimattomia värejä+kuvioita, kun aina on oltava uutta.
(Eräänkin valmistajan nahkatakkia joka muuten oli ok, koristi koko selän kokoiset vihaiset katkaravut. - seuraava kiitos)

Kun en kuitenkaan jokavuosi voi/halua ettiä uutta pukua, niin musta on varma valinta se on aina muodissa ja pysyy "siistinä", kun tielika pääsääntöisesti on tummaa.

Lainaa (vuohi @ Elo. 17 2008,14:01)
Lainaa (Hapsu @ Elo. 17 2008,13:49)
(sauvakävely on muuten ihan kivaa :loppuuhammaspesut:)

Sauva kävely on läskeille joidenka polvet ei kestä juoksemista. Mitään muuta syytä en keksi lajille  :p

...ilman meitä sauvakävelijöitä esim. lauri ei tuntisi ittiihän niin hyväksi ihmiseksi  :;):
Tietoiskuja teeveeruutuun kuten briteissä. Itsellä kipaisi lähellä mopolla ajaessa kun täti puhui kännykkään ja tempaisi vasemmalta kaistalta käännöksen oikeaan, harmivaan että olin kohdalla. Se yleinen piittaamattomuus korostuu juuri näin.  :jpstyle: Mutta jos siinä kohdassa sen liivin näkyvyys auttaa?


Ei ne liivit mitään auta.
Nyt jo on kuski/pyörä yhdistelmä jotain muuta kuin musta.
Ei pitäisi olla näkyvyydestä kiinni.

Samalla lailla puusilmät vaihtaa kaistaa päälle ja tunkevat sieltä kolmion/stop-merkin takaa tielle.

Paljon toi liivi pyllistää jos kuljettaja on niin lyhyt ettei pleksin takaa näy kun kypärä?
kirkkaat värit varusteissa + pyörässä ehkä nämä hieman auttaa huomaamaan kun mustiin vastaaviin verrataan. Ennemi puen riikinkukkovarusteet kuin erillisen huomioliivin =)
Huomioliivikuskin ainaskin huomaa huomattavasti paremmin

Lainaa (Köpi @ Elo. 17 2008,14:30)
Sateella hyväksi havaittu:


Sama asu itsellä, mutta punaisena. Olisi piru halunnut tuolla keltaisella värillä, mutta ei ollut kun oli akuutti tarve ostaa per heti.

Noh, ihan ok tuo on myös punaisena. Tuossa viimeksi puku päällä mietinkin, että on hieman turvallisempi olo kuin pelkät nahkat päällä, kun erottuu jo pelkästä asun lepattamisesta kilometrin päähän  :;):

- P

Minä en ala pelleksi sen takia, ettei autoilijat viitsi katsoa eteensä.
Muutenkin olen sitä mieltä, että jätetään ne liivit niille, jotka ammatikseen ovat tienpäällä; asfalttimiehet, ambulanssikuskit, poliist ja palokunnat.
He ovat siellä jalkaisin ja jos moottoripyöräilijät käyttää samaa liiviä, on vaikea joskus hahmottaa liikkuuko se liivi lujaa, vai seisooko paikoillaan.Varsinkin hämärässä.
En haluais tappaa ambulanssikuskia.
Paras tapa olla kolaroimatta on se oma ajotapa.Kylliksi siihen ennakointia, niin auto ei osu vaikka yrittäiskin.
Se on parempi suojavaruste kuin mikään vaate minkä keksitte päälleenne vetää.

Voi v***u te jaksatte aina vääntää tästä aiheesta. Tämän aiheen puolestapuhuminen on sama kuin antaisi 50%:lle motoristeista luvan homoksi tai tissiposkeksi haukkumiseen. Siihen tämäkin threadi ennemmin tai myöhemmin kääntyy...niin se on joka kerran tehnyt kun aiheesta on aikansa väännetty.

Itse liiviä käytän ja sillä sipuli, enkä ala enää perustelemaan sen tarkemmin valintaani, jokainen tekee niinkuin parhaaksi näkee. 15tkm vuodessa mopottimella eikä kukaan ole toistaiseksi yrittänyt ajaa päälle.

Kait se johonkin näkyy, valmistajana Kushitani:




Itsellä on musta puku ja hyvin tumma Bussi. Aika vähän on kuitenkin ollut ongelmia mutta se johtunee varmaan kohtuullisen ennakoivasta ajotavasta. Jotenkin on vuosien varrella oppinut katselemaan sivuteita, risteyksiä ja kaikkea sellaista vähän varovammin.

Ja jos joskus nopeus vahingossa menee ihan vähän yli tällaisen vanhan miehen (kukkahatun) oletetun +10km/h niin katson vähän missä ja minkälaisessa liikenteessä se tapahtuu. :p

Minun puolestani voisi kieltää kaikenmoiset kypäräpuhelimet sun muut bluetooth hässäkät. Ensinnäkin autoa ajava joka sählää vielä puhelimessa on jo vaarantava tekijä, puhumattakaan tuon yhdistämistä mp:hen. Keskitytään olennaiseen, eli ajamiseen! :orgmp:
Lainaa (Cute @ Elo. 18 2008,13:20)
Minä en ala pelleksi sen takia, ettei autoilijat viitsi katsoa eteensä.
Muutenkin olen sitä mieltä, että jätetään ne liivit niille, jotka ammatikseen ovat tienpäällä; asfalttimiehet, ambulanssikuskit, poliist ja palokunnat.
He ovat siellä jalkaisin ja jos moottoripyöräilijät käyttää samaa liiviä, on vaikea joskus hahmottaa liikkuuko se liivi lujaa, vai seisooko paikoillaan.Varsinkin hämärässä.
En haluais tappaa ambulanssikuskia.
Paras tapa olla kolaroimatta on se oma ajotapa.Kylliksi siihen ennakointia, niin auto ei osu vaikka yrittäiskin.
Se on parempi suojavaruste kuin mikään vaate minkä keksitte päälleenne vetää.

cute huomas pointin.. pikkusen provon vikaahan tossa alotuksessa oli mutta ite työssäni turvakamppeissakin meinaa jäädä nykyisellään autojen alle kun enää ei paljon kohdalla hiljennetä. Syynä lienee sauvakävelijät yms. tielläliikkujat, joihin ollaan jo totuttu liiaksi. Hyvä varustehaan se näkyvyyden kannalta on, mutta voiskohan sitä yrittää näkyä muuten? Ennen jos liivi näky tiellä, niin siellä oli joko onnettomuus, tietyö tai sinivuokkokukintaa.. ei pahalla, jatkakaa.

Omituisen asiallinen keskustelu silti tästä tuli
:respect:

Lainaa (cuzter @ Elo. 18 2008,15:10)
Syynä lienee sauvakävelijät yms. tielläliikkujat, joihin ollaan jo totuttu liiaksi.

Toimisiko tässä sama systeemi kuin majakoissa, joissa sininen on hälyt ja keltainen on "muut". Entäs jos se neon-keltainen jätettäisiinkin ihan suosiolla "siviileille" ja virallistetaan vaikka oranssi näille työkseen liivejä käyttäville :ajatus: Siis heijastimia myöten. Pimeässäkin kun oranssi heijastin vilahtaa, voi jo aavistaa törkitäänkö siellä sauvoilla vai onko edessä luvassa jotain ihan muuta ohjelmaa :peukutpystyyn:

Lainaa (Jake82 @ Elo. 18 2008,15:03)
Minun puolestani voisi kieltää kaikenmoiset kypäräpuhelimet sun muut bluetooth hässäkät. Keskitytään olennaiseen, eli ajamiseen! :orgmp:

Tämä oli varmaan (huono) vitsi.
Kypäräpuhelimet on turvallisuutta parantava juttu. Kannattaa joskus kokeilla. En enää mihinkään pidemmälle reissulle lähtisi ilman.

Lainaa (cuzter @ Elo. 18 2008,15:10)
cute huomas pointin.. pikkusen provon vikaahan tossa alotuksessa oli mutta ite työssäni turvakamppeissakin meinaa jäädä nykyisellään autojen alle kun enää ei paljon kohdalla hiljennetä. Syynä lienee sauvakävelijät yms. tielläliikkujat, joihin ollaan jo totuttu liiaksi. Hyvä varustehaan se näkyvyyden kannalta on, mutta voiskohan sitä yrittää näkyä muuten? Ennen jos liivi näky tiellä, niin siellä oli joko onnettomuus, tietyö tai sinivuokkokukintaa.. ei pahalla, jatkakaa.

Omituisen asiallinen keskustelu silti tästä tuli
:respect:

No pikkasenhan siinä oli provoa minunkin puolestani. ;)
Kaikkein hurjin ehdotus, jonka olen nähnyt oli ledivalot kypärään...no huh huh.Mahtas se olla näky, kun pensaasaidan takaa leijuva pyöree kuuppa discovalojen kans teleporttais risteykseen ;)
Mut ihan oikeasti.
Annetaan jalankulkijoiden käyttää heiluvia heijastimia-ei kiinnitetä niitä postilaatikoihin
Antaa maanteillä työskentelevien pitää ne heijastinliivit-niin kaikki tietää, että ne on jalankulkijan päällä.
Ei tapeta niitä jalankulkijoita sillä, että kaikki luulee niitä moottoripyörällä liikkujiksi.

Lainaa (jyk4 @ Elo. 18 2008,15:40)
Lainaa (Jake82 @ Elo. 18 2008,15:03)
Minun puolestani voisi kieltää kaikenmoiset kypäräpuhelimet sun muut bluetooth hässäkät. Keskitytään olennaiseen, eli ajamiseen! :orgmp:

Tämä oli varmaan (huono) vitsi.
Kypäräpuhelimet on turvallisuutta parantava juttu. Kannattaa joskus kokeilla. En enää mihinkään pidemmälle reissulle lähtisi ilman.

Joo, ehkä vähän huonosti ilmaistu, tarkotin lähinnä kännykän kanssa säätämistäl, mikäli tästä oli kyse. Noista kypäräpuhelimista(yhteys esim takanaolevaan) ei kokemusta. Mitään syytä en kyllä keksi, miksi sellaisen ostaisin..
Senilixin liivi on muuten hyvän näköinen (vrt. kolmen euron liivit halpiskaupasta). Ja mutta pyörähän se vasta komia onkin... :D :p!
Mä puen huomioliivin päälleni liikenteessä ihan heti kun helvetti jäätyy... Sama homma muuten sauvakävelyn kanssa, vaikka läski olenkin. Ennen hajoitan polvet, kuin otan sauvat käteen :)
Lainaa (specka @ Elo. 18 2008,09:43)
Pyörät on muuttunu tummmemiksi ja puvut kans  (nyt täys mustaa.)

Ja vähemmän eteen tulijoita kuin ennen.

Liekö ite oppinu tarkemmaksi ja ennakoivaksi.
Vai luoko toi tahaton "Ghost rider" look pelkoa niin ettei ne uskalla tulla eteen, tämä kyllä taas kumoaisi sen ettei autoilijat näe tummaa pyörää...
Vai onko syy et yksivärinen näyttää isolta kohtteelta, kun värit ei "pilko" sitä kuten maastokuvi.

Tossa on muuten oikeesti pointtia. Itelläkin muuttu housut camoista mustiks ja nyt on kaikki mustaa tai mattamustaa.

Kyl siinä on jo semmonen kasa, josta ei valoa heijastele muuta kuin etulampusta, et se varmaan näkyy siellä selkäytimessä vähintään yhtä tehokkaasti kuin tommonen kirkas liivi  :ajatus:

Lainaa (SeniliX @ Elo. 18 2008,13:31)
Voi v***u te jaksatte aina vääntää tästä aiheesta. Tämän aiheen puolestapuhuminen on sama kuin antaisi 50%:lle motoristeista luvan homoksi tai tissiposkeksi haukkumiseen. Siihen tämäkin threadi ennemmin tai myöhemmin kääntyy...niin se on joka kerran tehnyt kun aiheesta on aikansa väännetty.

Itse liiviä käytän ja sillä sipuli, enkä ala enää perustelemaan sen tarkemmin valintaani, jokainen tekee niinkuin parhaaksi näkee. 15tkm vuodessa mopottimella eikä kukaan ole toistaiseksi yrittänyt ajaa päälle.

Kait se johonkin näkyy, valmistajana Kushitani:




Aiku ihanaa, ja toi sun sävy HRRRRRRRRRR.
Miksei samantien kokovartaloversiota liivistä?
En ikinä tule edes tuollaista liiviä päälleni laittamaan.  :D

Lainaa (Sini-68 @ Elo. 20 2008,11:18)
Miksei samantien kokovartaloversiota liivistä?
En ikinä tule edes tuollaista liiviä päälleni laittamaan.  :D

niin...tuota ikinä sanaa on käytetty muissakin yhteyksissä  :p
En kannata huomioliivin pakkoa, otsikkohan oli provo, mutta olen samaa mieltä aiemman kirjoittajan kanssa että mikä ihme näitä jotain vaivaa kun pitää aina alkaa mollata turvaliivin käyttämistä.
Ensiksi valitellaan ja surkutellaan kun kotilo tuli eteen ja hoetaan sitä samaa että mitä vois tehä asialle jne jne, muuttaa autokuolujen ajo-opetusta?, optikon tarkastus kerran vuodessa pakolliseksi? jne.

Itse olen käyttänyt mp:llä ajaessa jo toista vuotta turvaliiviä.
Mustan kypäränkin vaihdatutin räväkämmän väriseksi.

Eron olen huomannut liikenteessä -  yhtään läheltäpiti tilannetta ei ole tullut eteen.

Järjenjuoksu ihmisillä on välillä kummallinen, eihän varmaan poliisitkaan naureskele toisille poliiseille jotka käyttää luotiliiviä että "mikä ihmeen nössö sä kuvittelet olevan ku tommosia käytät, kovat kundit ei pelkää. Hienot univormun linjatki menee pilalle. Sulle nauretaan"

Moni varmaan täälläkin pelaa lottoa tai maksaa jotain kodin palovakuutusta jne. Miettikääpä te jotka nauratte huomiliiville , kumpi on todennäköisempää, A) voitatte lotossa
B) talonne palaa poroiksi C) kotilo ei nää sua ja tulee eteen. :dunno:

Lasten hankkimisen jälkeen pani miettimään kannattaako mp-harrastusta enää jatkaa, pahalla kolaripaikallakin läsnäolleena, ensiapua antamassa, jossa kotilo tuli mp:n eteen voin vain todeta että on kyl itsetunto suomen tytöllä/pojalla heikossa jos pitää arvostella/nauraa huomioliivin käyttäjälle, siinä on kyl itsetutkiskelun ja kasvamisen paikka.

Lainaa (gbg @ Elo. 22 2008,10:12)
En kannata huomioliivin pakkoa, otsikkohan oli provo, mutta olen samaa mieltä aiemman kirjoittajan kanssa että mikä ihme näitä jotain vaivaa kun pitää aina alkaa mollata turvaliivin käyttämistä.
Ensiksi valitellaan ja surkutellaan kun kotilo tuli eteen ja hoetaan sitä samaa että mitä vois tehä asialle jne jne, muuttaa autokuolujen ajo-opetusta?, optikon tarkastus kerran vuodessa pakolliseksi? jne.

Itse olen käyttänyt mp:llä ajaessa jo toista vuotta turvaliiviä.
Mustan kypäränkin vaihdatutin räväkämmän väriseksi.

Eron olen huomannut liikenteessä -  yhtään läheltäpiti tilannetta ei ole tullut eteen.

Järjenjuoksu ihmisillä on välillä kummallinen, eihän varmaan poliisitkaan naureskele toisille poliiseille jotka käyttää luotiliiviä että "mikä ihmeen nössö sä kuvittelet olevan ku tommosia käytät, kovat kundit ei pelkää. Hienot univormun linjatki menee pilalle. Sulle nauretaan"

Moni varmaan täälläkin pelaa lottoa tai maksaa jotain kodin palovakuutusta jne. Miettikääpä te jotka nauratte huomiliiville , kumpi on todennäköisempää, A) voitatte lotossa
B) talonne palaa poroiksi C) kotilo ei nää sua ja tulee eteen. :dunno:

Lasten hankkimisen jälkeen pani miettimään kannattaako mp-harrastusta enää jatkaa, pahalla kolaripaikallakin läsnäolleena, ensiapua antamassa, jossa kotilo tuli mp:n eteen voin vain todeta että on kyl itsetunto suomen tytöllä/pojalla heikossa jos pitää arvostella/nauraa huomioliivin käyttäjälle, siinä on kyl itsetutkiskelun ja kasvamisen paikka.

Tosta todennäköisyyslistastasi puuttui eräs varsin oleellinen seikka, nimittäin: että äänestämäsi edustaja ajaisi sinun asiaasi. Se lottovoittokin taitaa olla todennäköisempää.
Just kun päästiin ravintoloiden kravatti/pukupakosta, ollaan ideaa tuputtamassa toisaalla. :;):
Ihan taas tosissani, aika hyvät noi heijastinliivit kyllä olisivat. Ehkä jo senkin puoleen, että kun väestö jatkuvasti vanhenee, niin näitä huonostinäkeviä/muut syyt, on jatkuvasti enemmän tuolla keskuudessamme.
Ja helpompaahan on tietysti tulla itse näkyvämmäksi, kuin alkaa parantamaan toisten näkökykyä/muita syitä.

Ei mua mitenkään naurata nämä huomioliivit, mutta niiden merkittävää vaikutusta en ihan täysin allekirjoita. Tietysti jos paketti (pyörä, puku ja kypärä) on kovin maastoutuvan värinen, niin parantaa tuo jonkin verran erottuvuutta ilman muuta.

Mikä tuossa ulkonäössäkään on sen pahempaa kuin suosituissa lepattavissa 'metsästysasuissa' (camo)? Uups, mullahan on nahkapöksyissä camo-kuviota. :kääk:

Vilkkuvalohan antaisi erottuvuutta. Siis oikeasti, sellainen tuikkiva ledi, jotkut polkupyöräilijät sellaisia käyttävät. Ai ei, no ei sitten.  :baahaahaa:

Koskas tuota nakinkuoriturvaliiviä(Kushitani) saa .ORG-painatuksella?
Olis kyllä komee...  :peukutpystyyn:



Next Page...