Otsikon mukainen laite hakusessa. Siis semmoinen pieni minkä voisi sitten laittaa vaikka stongaan kiinni. Olen biltemat ja clasut kolunnu läpi mutta ei oo löytyny, ku semmosia isoja möhköjä mitä ei kyllä pyörään kehtaa laittaa kiinni. Jos jollain on tuommoinen pieni kapistus niin ilmoittautukoon ja kertokoon mistä sen on löytänyt. Kosteusmittaria ei tarvii välttämättä olla, kunhan edes lämpömittari ja kello olisi. Niin tulen hakemaan samallaisen ja voin siinä samassa vaikka tarjota kahvit vinkistä! :;):

:jippikaijee: :respect:

Samanlainen hakusessa. Pieni, paristolla toimiva, jonka saa kiinni vaikka ohjaustankoon.

KLIKS

-vakiovarusteita-  :häähää:



Lidlistä fillarin "ajotietokone" 6,99 e. On kelloa, lämpömittaria, trippimittaria, nopeus.... no kaikennäköstä turhaa, eikä maksa paljon. Nopeutta näyttää vaan 99,9 km/h tai mph, mutta muuten toimiva.
Lainaa (Simbad @ Touko. 02 2008,00:15)
-vakiovarusteita-  :häähää:

Tuossa hondurasiassa ne vakiovarusteet on vaan onnistuttu tarjoamaan niin persiilleen, että ei voi muuta kuin ihmetellä. Esimerkiksi vaihto trippimittarista ulkolämpömittarille voisi olla jopa käytettävä. Miten onkin saatu kahden nappulan "käyttöliittymästä" niin järjettömän kömpelö!

Voi tosin olla, että tämä ei enää tuota kuvassa olevaa "uutta" versiota vaivaa.

Vasenta nappia painamalla: ODO-Trip1-Trip2-Ulkolämpötila-Moottorin lämpötila, aika helppoa. :;):
Lainaa (Simbad @ Touko. 03 2008,10:32)
Vasenta nappia painamalla: ODO-Trip1-Trip2-Ulkolämpötila-Moottorin lämpötila, aika helppoa. :;):

Katos, ovat vähentäneet saken käyttöä työaikana.

Näyttö 1: ODO, trip1, trip2, moottorin lämpötila
Näyttö 2: Päivälaskuri (mit vitua!?), sekkari (todella tarpeellinen, nope), matkalaskuri, päivämäärä, ILMAN LÄMPÖTILA

"Vaihtaaksesi keskenään näyttöä 1 ja näyttöä 2, paina ja pidä pohjassa vasenta painiketta, samalla paina oikeaa painiketta yli 2 sekunnin ajan"

Ei niin helppoa vielä vuonna 2005 :)

Kyllä se ilman lämpö tulee samaa rataa kuin tripitkin. Päivälaskuri kertoo paljonko on ajettu tänään. Ei kovin tarpeellinen se toinen näyttötila, sekkaria nyt harvemmin tarvii ja on sen käyttäminen ajaessa vähän arveluttavaa.

Toisella näytöllä on koko ajan kello ja bensamittari.

Vaihdenäyttö olisi kiva juttu joskus, ei tarttisi kokeilla kepillä.

Tää nyt vähän karkasi alkuperäisestä aiheesta, ehkä sellainen biltemamittari ajaa asian? :tomaatti:


Edit: Ehkä mullakin on tuollainen anopin syntymäpäivälaskuri, en oo tarvinnu. :dunno:



Lainaa (Simbad @ Touko. 03 2008,19:54)
Kyllä se ilman lämpö tulee samaa rataa kuin tripitkin. Päivälaskuri kertoo paljonko on ajettu tänään. Ei kovin tarpeellinen se toinen näyttötila, sekkaria nyt harvemmin tarvii ja on sen käyttäminen ajaessa vähän arveluttavaa.

Omassani ei todellakaan tule, vaan vasemman puolinen lcd-näyttö tulee ensin vaihtaa moodiin "näyttö 2". Aiemmin kirjoittamani oli suora lainaus fillarin manuaalista. Eipä tuota viitsi ainakaan ajon aikana alkaa räpläämään.

Päivälaskuri taas laskee omassa pyörässäni nimensä mukaisesti päiviä, siihen voi virittää hälytyksen vaikka anopin syntymäpäiväksi ("...aloittaa lähtölaskennan valittuun päivään tulevaisuudessa"). Kyseessä on siis lähes pakollinen ominaisuus, jota ilman motoristi tuskin tulee toimeen! :) Päivittäinen ajokilometrimäärä näkyy kohdassa päivämäärä/today ("näyttää nykyisen päivän 5 sekunnin ajan sen jälkeen tämän päivän kilometrit").

Uskoni japanilaiseen moottoripyöräteollisuuteen horjuikin uhkaavasti tuollaisen hölmöilyn vuoksi, joten olen syvästi huojentunut kuullessani, että asiaan on puututtu :)
Lainaa

Toisella näytöllä on koko ajan kello ja bensamittari.

Vaihdenäyttö olisi kiva juttu joskus, ei tarttisi kokeilla kepillä.

Tää nyt vähän karkasi alkuperäisestä aiheesta, ehkä sellainen biltemamittari ajaa asian? :tomaatti:

Juu, sori myös omasta puolestani. Vanhan fillarini kello/ulkolämpötilamittari oli peräisin claas uullsonilta.