Moi, kirjoittelen tänne eräästä asiasta, joka tapahtui kaverilleni.
Eli sain innostettua kaverini ostamaan zx12r:än, sopivan oloinen pyörä löytyi ja kaikki myyjän mukaan oli kunnossa. Kaverini on opiskelija, joten mahdollisuuttaa pyörän katsomiseen ei ollut, koska autoa ei ollut saatavilla ja matkaa pyörän luokse oli melko pitkä. Noh kaverini sitten päätti kovan harkinnan jälkeen ostaa pyörän, vaikkei sitä ollut nähnytkään. Kaikki pohjautui myyjän/maahantuojan puheisiin, jossa useaan otteeseen hän totesi pyörän olevan miltei täydellisessä kunnossa. Siispä kaveri maksoi pyörästä vakuusmaksun, jottei sitä myydä sillä aikaa kun hän myy omansa pois. Pyörä saatiin myytyä pois, mutta sitten kaverini rupesi ajattelemaan, miten hän voi olla varma missä kunnossa pyörä on ilman että näkee sitä. Joten hän päätti että antaa loppusumman pyörän toimituksen yhteydessä kuten aikaisemmin oli sovittu, mutta tähän myyjä/maahantuoja ei suostunut, vaan rupesi kiristämään ostajaa; että nostaa hintaa, koska hän ei ole saanut maksua. Lievien raivokohtausten jälkeen kaverini päätti maksaa loppusumman myyjälle, koska uskoi tämän olen rehellinen suomalainen. Varsinkin kun myyjä oli itse sellaisen kuvan itsestään antanut. Noh, kului muutama viikko ja sitten sovittiin toimitusaika pyörälle, ja kaikki tähän mennessä meni ihan ok. Mutta sitten kun pyörä kaverilleni saapui, niin pyörän kuljettaja totesi akun olevan rikki, ja HE olivat tietäneet siitä jo aikaisemmin. "Siis mitä vittua, akku rikki"? oli kaverini ensimmäiset kommentit.
Akun rikki oleminen ei niin suuri asia ole, mutta se ettei asiasta ollut koko kaupanteon aikana puhuttu mitään on mielesestäni aika ala-arvoista, ja varsinkin kaverini mielestä.
Kaupanteon toinen osapuoli lähetti aikaisemmin kauppakirjan, jossa oli määritellyt että ostaja on tietoinen ostokohteesta jne, mutta ei ollut sovittu mitään että akku on paskana. Ties mitä muuta pyörässä on vikana, toivottavasti ei mitään ja kirjoitteluni tänne on turhaa.

Mitä teidän mielestä pitäisi asian suhteen tehdä?

Kaverini lähetti sähköpostia kyseiseen paikkaan, muttei vastausta ole kuulunut vaikka s.posti oli asiallinen.

Eli kyseessä on yritys joka tuo ajoneuvoja Suomeen Euroopasta. Kyseistä moottoripyörää yritys lisäksi kauppasi omilla sivuillaan, antaen kuvan että se olisi jo heillä, vaikkei sitä ollut.

Itseäni suorastaan RAIVOSTUTTAA kaverini puolesta.
Kaverini taas haluaisi repia myyjän kädet irti, jne mitä normaali suomalainen mies haluaisi tehdä kun joutuu PETOKSEN ja HUIJAUKSEN kohteeksi.
Asiahan varmasti hoituisi jos lähtisi käymään paikanpäällä.


Yritystä en toistaiseksi viitsi paljastaa, ettei tule mitään V**** ongelmia.



No akku on kulutustavaraa, jos sellanen ei toimi niin ei ehkä vielä saunan taakse tarvitse viedä.

Ja tiedät varmasti itsekkin mitä yleensä sanotaan näkemätä/kokeilematta osatamisesta.

Ei muuta kun uusi akku kiinni ja toivot että laturi pelaa  :orgmp:

Lainaa (LiguidSnake @ Touko. 06 2008,19:05)
Mitä teidän mielestä pitäisi asian suhteen tehdä?

Kaverini lähetti sähköpostia kyseiseen paikkaan, muttei vastausta ole kuulunut vaikka s.posti oli asiallinen.


Kaverini taas haluaisi repia myyjän kädet irti, jne mitä normaali suomalainen mies haluaisi tehdä kun joutuu PETOKSEN ja HUIJAUKSEN kohteeksi.
Asiahan varmasti hoituisi jos lähtisi käymään paikanpäällä.

Kannattais varmaan poiketa paikanpäällä... ja jos vastapuoli (myyjä) ei ole kaksimetrinen korto, mutta kaverisi on kuitenkin kookan niin se jo helpottaa kummasti neuvotteluasetelmia :;):
PS: Juuri sellainen esimerkki, että näin sitä kauppaa ei pidä tehdä... mutta kaverisi kohdalla vahinko on jo päässyt tapahtumaan, joten olkoon esimerkki seuraavalle.

itse olisin ainakin suht tyytyväinen jos pyörä muuten on kunnossa. Olis voinu käydä huonomminkin, kun ostetaan näkemättä...
Ehkä tuonkin olisi saanut hoidettua myyjän laskuun ihan helposti ihan keskustelemalla, jos ei ekana otettais raivareita.
Uutta akkua vaan ostamaan ja baanalle :orgmp:

Siis pelkkä akku rikki ja tollasta vaahtoamista? Akut on kulutustavaraa pyörissä, uuden saa muutomilla kympeillä. Vähän suhteellisuudentajua... oliko tankkikin tyhjä ja renkaissa liian vähän ilmaa...
Asiassa monta puolta ! Jos ois menny katsoon ennen ostoa, eikä pyörä olisi lähtenyt käyntiin, niin tuskin ois kauppoja tullut ! Mutta taas toisaalta akun saa suhteellisen halvalla, ja jos muuten toimii ja on kerrotussa kunnossa, ehkä ei kannata päreitään polttaa ! :loppuuhammaspesut:
Joo nimimerkillä "oppirahat maksettu" voin kertoa että jos sika säkissä ostetussa vehkeessä ainoa paskana oleva asia on akku, saa olla heleevetin kiitollinen!
Hölmön hommaa, sanon minä...turha se on enää pinnistää, kun kakka valahti jo housuun.

No, toivotaan kuitenkin parasta!

Ite olen koittanut asuntoa, autoa, härveleitä, motoja yms tingata järkevästä hinnasta tarkan syynin jälkeen 20%.

No, oon joskus saanut sitten rabattia sen 10%  :D

Joo, että saatte vaan arvata, onko tuo summa koskaan riittänyt yllätyksiin....  :p

Edith: Rautalankaa: Minusta otsikko ja asia ei kohtaa.



Akkuja yleensä menee, etenkin jos pyörä seisoo liikkeessä. Pyytäisin siitä huolimatta akun hinnan takaisin ja jos ei suostu ja pyörä on muuten hyvä niin eipä paljon harmittas...
Omasta pyörästä oli akku sökö ku ostin,en kuitenkaan alkanut vinkua kuin sika ja uhkailla myyjää...Joskus elämä on vaan kovaa ja potkii päähän,akkuja saa kaupasta,rahalla!
Oikeastaan vitun typerä koko topic.Jos pyörä olis ollu ihan paskana ymmärtäis ton vinkumisen....
Lainaa
Olis voinu käydä huonomminkin

Olisin luullut pelkästään otsikon ja silmäyksellä avautumiseen et nestekäärmeksen kaverilta on puhallettu tuhansia euroja jollain nigerialaskaupalla.

Lainaa
Jos pyörä olis ollu ihan paskana

Olekeehan poijjaat vaan tyytyvväisiä, ettei sattunut laukaan ja on kaikki sormet tallella ja polvilumpiot ehjiä?

"Hyvin päättyi kaikki"? Onnea sun kaverille uuden pärrän johdosta!  :cruising:

/z

edithpiaf: nii onneksi myö kai ol huamat et tää ol trolli



Ööö, eiks tää ollu käytetty pyörä  :mitähäh:

Minen kyllä uskaltas ostaa näkemättä/koeajamatta sisäänajettua pyörää.  :O

Heppu saa olla oikeesti tyytyväinen, jos ei tuon kummosempaa vikaa fillarissa ole  :vannonvannon:

Voi hyvää päivää :ajatus: Kaverisi varmaa opiskelee
kauppakorkeassa kun tuntuu olevan tuo busines puoli
noinkin hienosti hanskassa :D

Lainaa (zeromark @ Touko. 06 2008,21:49)
Lainaa
Olis voinu käydä huonomminkin

Olisin luullut pelkästään otsikon ja silmäyksellä avautumiseen et nestekäärmeksen kaverilta on puhallettu tuhansia euroja jollain nigerialaskaupalla.

Lainaa
Jos pyörä olis ollu ihan paskana

Olekeehan poijjaat vaan tyytyvväisiä, ettei sattunut laukaan ja on kaikki sormet tallella ja polvilumpiot ehjiä?

"Hyvin päättyi kaikki"? Onnea sun kaverille uuden pärrän johdosta!  :cruising:

/z

Niin no joo, onhan se turhaa raivoamista pelkän akun takia, mutta enemmän kaveria vitutti se ns. kauppiaan paskan puhuminen. Viimeisimpien tietojen mukaan, pyörä on huoltamolla odottaen venojen säätöä + muuta tarkistusta. Saa nähdä, missä kunnossa koko kone on?.. Eli vielä ei tiedätä koko vehkeestä mitään muuta kuin kauppiaan puheet.

Sitten jos pyörä osottautuu hyväksi, niin pahoittelen aiheen turhuutta ja muita masentuneita juttuja.. Varsinkin vielä kun kyseessä on kaverin tapaus :tomaatti:(Kanssa motoristia ei jätetä prkl)

Niin ja kyllähän tuo kamu vähän äkkipikainen on..

Lainaa (LiguidSnake @ Touko. 06 2008,22:10)
Niin no joo, onhan se turhaa raivoamista pelkän akun takia, mutta enemmän kaveria vitutti se ns. kauppiaan paskan puhuminen. Viimeisimpien tietojen mukaan, pyörä on huoltamolla odottaen venojen säätöä + muuta tarkistusta. Saa nähdä, missä kunnossa koko kone on?.. Eli vielä ei tiedätä koko vehkeestä mitään muuta kuin kauppiaan puheet.

Sitten jos pyörä osottautuu hyväksi, niin pahoittelen aiheen turhuutta ja muita masentuneita juttuja.. Varsinkin vielä kun kyseessä on kaverin tapaus :tomaatti:(Kanssa motoristia ei jätetä prkl)

Niin ja kyllähän tuo kamu vähän äkkipikainen on..

No voi hellanlettas sentään..Vai on kone nyt huollossa ja tutkitaan missä kunnossa se on ja,jos löytyy kulumaa niin leimakirvestä otsaan myyjälle? Uskon,että monet tietävät moottorinsa elämänlaadusta melkoisen vähän kuitenkin,ei välttämättä edes tämä kyseinen myyjä,mopoliikkeistä puhumattakaan.
Ei hyvää päivää, eikö käynyt mielessä pyytää vaikka joku kanssamotoristi katsomaan / kokeilemaan pyörää? :dunno:
Lainaa (LiguidSnake @ Touko. 06 2008,19:05)
Noh kaverini sitten päätti kovan harkinnan jälkeen ostaa pyörän, vaikkei sitä ollut nähnytkään. Kaikki pohjautui myyjän/maahantuojan puheisiin, jossa useaan otteeseen hän totesi pyörän olevan miltei täydellisessä kunnossa. Siispä kaveri maksoi pyörästä vakuusmaksun, jottei sitä myydä sillä aikaa kun hän myy omansa pois. Pyörä saatiin myytyä pois, mutta sitten kaverini rupesi ajattelemaan, miten hän voi olla varma missä kunnossa pyörä on ilman että näkee sitä. Joten hän päätti että antaa loppusumman pyörän toimituksen yhteydessä, mutta tähän myyjä/maahantuoja ei suostunut, vaan rupesi kiristämään ostajaa; että nostaa hintaa, koska hän ei ole saanut maksua.

Eli kaverisi sopii myyjän kanssa kaupat, molempia tyydyttävillä ehdoilla. Myyjä suostuu varausmaksua vastaan venttaamaan määrittelemättömän ajan, kunnes kaverisi saa pyöränsä myytyä, jonka jälkeen kaverisi päättääkin ykskaks muutella ennalta sovittuja ja koska tämä ei sovi myyjälle, niin myyjästä tuli mulkku?

Nyt on sitten akkukin sökönä ja voi pojat sen myyjän kanssa!

Sori nyt vain, mutta kirjoittamasi perusteella meikäläisen sympatiat eivät oikein suuntaudu kaveriasi kohtaan.

En tietenkään tiedä, miten on sananvaihto käyty kaupan osapuolten välillä, mutta esim. itselleni ei tämäntyyppisiä juttuja tule ikinä, tietyistä syistä johtuen.

Lainaa (Vihdin Matti @ Touko. 07 2008,14:27)
Eli kaverisi sopii myyjän kanssa kaupat, molempia tyydyttävillä ehdoilla. Myyjä suostuu varausmaksua vastaan venttaamaan määrittelemättömän ajan, kunnes kaverisi saa pyöränsä myytyä, jonka jälkeen kaverisi päättääkin ykskaks muutella ennalta sovittuja ja koska tämä ei sovi myyjälle, niin myyjästä tuli mulkku?

Nyt on sitten akkukin sökönä ja voi pojat sen myyjän kanssa!

Sori nyt vain, mutta kirjoittamasi perusteella meikäläisen sympatiat eivät oikein suuntaudu kaveriasi kohtaan.

En tietenkään tiedä, miten on sananvaihto käyty kaupan osapuolten välillä, mutta esim. itselleni ei tämäntyyppisiä juttuja tule ikinä, tietyistä syistä johtuen.



Katsos keppanaa, väsymyksestä johtuen olin unohtanut mainita koko asiasta.  Eli sopivat että loppusumma maksettaisiin tuonnin yhteydessä. Mutta kauppias halusikin yllättäen sen etukäteen.


Ketään ei ole vielä mulkuksi haukuttu, mutta saa nähdä miten kaverini käy..

Kysyn siis teidän mielipiteitä, että mitä te tekisitte kaverini sijassa? Pitäisikö asian antaa vain olla?..



Lainaa (LiguidSnake @ Touko. 07 2008,14:39)
Katsos keppanaa, väsymyksestä johtuen olin unohtanut mainita koko asiasta.  Eli sopivat että loppusumma maksettaisiin tuonnin yhteydessä. Mutta kauppias halusikin yllättäen sen etukäteen.


Ketään ei ole vielä mulkuksi haukuttu, mutta saa nähdä miten kaverini käy..

Kysyn siis teidän mielipiteitä, että mitä te tekisitte kaverini sijassa? Pitäisikö asian antaa vain olla?..

Jaa se meni noinpäin. No sittenhän ne meikäläisen sympatiatkin kääntyvät kaverisi puoleen. :)

Itsehän kysyisin ystävällisesti ja asialliset perusteet esittämällä myyjää korvaamaan motskariin uuden akun. Jollei tärppää ja pyörä osoittautuu muuten olevan ok. kunnossa, niin jättäisin homman sikseen ja ostaisin seuraavan pyörän, käymällä katsomassa ja ajamassa sitä pyörää ensin.

Lainaa (powerboxer @ Touko. 06 2008,21:27)
Omasta pyörästä oli akku sökö ku ostin,en kuitenkaan alkanut vinkua kuin sika ja uhkailla myyjää...Joskus elämä on vaan kovaa ja potkii päähän,akkuja saa kaupasta,rahalla!

Ostajahan nyt teki ekaksi sen perinteisen klassisen virheen, että "osti sian säkissä" kun ei edes käynyt pyörää katsomassa, mutta jos myyjä on vakuuttanut kaiken olevan kunnossa, niin silloin ei akunkaan pitäisi olla paskana. On aivan eri asia, jos se todetaan katsoessa tai sanotaan reilusti........

PS: Kuinkahan moni muuten tällä palstalla nielisi mukisematta jos ostaisi ihan tuliterän pyörän ja siitä olisi akku paskana - so what pikku juttu?
Kyllähän puheeseen pitää luottaa (jos vastassa ei oo savolainen, silloin kyllä vastuu siirtyy kuulijalle), oli sitten myyjä kuka hyvänsä.

Mitäs osti pyörän näkemättä. Turhaa pillitystä.
Lainaa (Pave. @ Touko. 07 2008,15:05)
Lainaa (powerboxer @ Touko. 06 2008,21:27)
Omasta pyörästä oli akku sökö ku ostin,en kuitenkaan alkanut vinkua kuin sika ja uhkailla myyjää...Joskus elämä on vaan kovaa ja potkii päähän,akkuja saa kaupasta,rahalla!

Ostajahan nyt teki ekaksi sen perinteisen klassisen virheen, että "osti sian säkissä" kun ei edes käynyt pyörää katsomassa, mutta jos myyjä on vakuuttanut kaiken olevan kunnossa, niin silloin ei akunkaan pitäisi olla paskana. On aivan eri asia, jos se todetaan katsoessa tai sanotaan reilusti........

PS: Kuinkahan moni muuten tällä palstalla nielisi mukisematta jos ostaisi ihan tuliterän pyörän ja siitä olisi akku paskana - so what pikku juttu?
Kyllähän puheeseen pitää luottaa (jos vastassa ei oo savolainen, silloin kyllä vastuu siirtyy kuulijalle), oli sitten myyjä kuka hyvänsä.

Olen täysin samaa mieltä. Kyllä aika lammas saa olla, ettei tee asialle mitään vaikka kyseessähän on vain akku. Jos sovitaan että pyörä on kunnossa, niin pitäisihän sen myös olla.
Lainaa (LiguidSnake @ Touko. 07 2008,14:39)
Kysyn siis teidän mielipiteitä, että mitä te tekisitte kaverini sijassa? Pitäisikö asian antaa vain olla?..

Itse hakisin biltemasta akun 5 kympillä, pistäisin paikalleen ja lähtisin ajeleen.

Peli on osittain menetetty siinä vaiheessa, kun pyörästä on maksettu koko kauppasuma ilman koeajoa. Myönnän toki, että kauppias on pientä vilunkia pelannut, mutta maksaako vaivaa tehdä asiasta isoa numeroa..?

Tämänlaisesta asiasta/rahamäärästä en viitsisi tehdä periaatekysymystä, että myyjän on maksettava, maksoi mitä maksoi (aikaa, mielipahaa) itselle. Paitsi jos pyörän hinta on 50-100€.  :p

Ehkäpä ensi kerralla ostaisin muualta tai olisin tarkkaavaisempi.

Edit: Toisenlainen tapaus: Itse ostin reilun parin tonnin auton, oli hyvä ostettaessa jne. Parin päivän päästä soitin myyjälle (yksityinen) ja sanoin ettei vehkeessä ole lohkolämmitintä eikä sisätilan pistoketta, vaikka myynti-ilmossa näin luki. Myyjä maksoi 100€ minulle tästä hyvästä takaisin. Juu ja ihan sama vaikka sitä on sahattu ilman lohkolämppäriä talvella käyntiin. Auto on muuten priima.  :D



Lainaa (LiguidSnake @ Touko. 07 2008,15:15)
Lainaa (Pave. @ Touko. 07 2008,15:05)
Lainaa (powerboxer @ Touko. 06 2008,21:27)
Omasta pyörästä oli akku sökö ku ostin,en kuitenkaan alkanut vinkua kuin sika ja uhkailla myyjää...Joskus elämä on vaan kovaa ja potkii päähän,akkuja saa kaupasta,rahalla!

Ostajahan nyt teki ekaksi sen perinteisen klassisen virheen, että "osti sian säkissä" kun ei edes käynyt pyörää katsomassa, mutta jos myyjä on vakuuttanut kaiken olevan kunnossa, niin silloin ei akunkaan pitäisi olla paskana. On aivan eri asia, jos se todetaan katsoessa tai sanotaan reilusti........

PS: Kuinkahan moni muuten tällä palstalla nielisi mukisematta jos ostaisi ihan tuliterän pyörän ja siitä olisi akku paskana - so what pikku juttu?
Kyllähän puheeseen pitää luottaa (jos vastassa ei oo savolainen, silloin kyllä vastuu siirtyy kuulijalle), oli sitten myyjä kuka hyvänsä.

Olen täysin samaa mieltä. Kyllä aika lammas saa olla, ettei tee asialle mitään vaikka kyseessähän on vain akku. Jos sovitaan että pyörä on kunnossa, niin pitäisihän sen myös olla.

No, mullakin oli nykyisestä mopostani akku sökö ostettaessa. Sanoin, että satku pois hinnasta ja homma ok.
Lainaa (LiguidSnake @ Touko. 07 2008,15:15)
PS: Kuinkahan moni muuten tällä palstalla nielisi mukisematta jos ostaisi ihan tuliterän pyörän ja siitä olisi akku paskana - so what pikku juttu?
Kyllähän puheeseen pitää luottaa (jos vastassa ei oo savolainen, silloin kyllä vastuu siirtyy kuulijalle), oli sitten myyjä kuka hyvänsä.

Olen täysin samaa mieltä. Kyllä aika lammas saa olla, ettei tee asialle mitään vaikka kyseessähän on vain akku. Jos sovitaan että pyörä on kunnossa, niin pitäisihän sen myös olla.[/quote]
Heh, tällä palstalla on pahimmat teilaajat ja kiihdyttelijät  :D. Huvittavinta on tosiaan väittää että itse ottaisi tapauksen ihan rauhassa, mutta ei pystytä olla edes kommentoimatta asiaa. Kirjoittajahan kysyi hiukan ohjetta miten TÄSSÄ tilanteessa pitäisi toimia. Itse repisin ajokalsarini ja ainakin yrittäisin nyppiä myyjältä :loppuuhammaspesut:. Mitään järkevää olisi siltä tunteen palolta turha odottaa  :p. Minusta ei siis tapaukseen mitään apua...vaan eipä ole ollut vielä muistakaan  :D :D :D

Tavallaan ymmärrän tuon aloittajan ja hänen kaverinsa kiukun. Suomalaiseen rehellisyyteen ei sovi oikein kiristäminen hinnan nostamisella tai edes vikojen mainitsematta jättäminen.

Itse olen sekä autoa että mopoa ollut niin myymässä kuin ostamassakin nyt jo muutamaan kertaan, aina yksityiseltä. Ei ole tullut takapakkia mutta olen tarkkaan myös ne kulkupelit syynännyt. Myymistäni laitteista olen kirjannut ostajalle tiedoksi joka ikisen pikku viankin, jos niitä on ollut. Viimeisin pyörän vaihto tapahtui parin viikon sisällä.

Pyörää ei voi kyllä näkemättä ostaa (omista erittäin hyvistä kokemuksista huolimatta) ja vaikka joutuisi lentämään Hesasta Lappiin kauppoja hieromaan, niin halvaksi tulee pyörän hintaan verrattuna. Ja minusta on aika noloa myyjänkin kannalta pimittää joku muutaman kympin vika kuten juuri akku. Siinä turhanpäiten saattaa tulla särö omaan maineeseen.

Lainaa (Pave. @ Touko. 07 2008,15:05)
PS: Kuinkahan moni muuten tällä palstalla nielisi mukisematta jos ostaisi ihan tuliterän pyörän ja siitä olisi akku paskana - so what pikku juttu?
Kyllähän puheeseen pitää luottaa (jos vastassa ei oo savolainen, silloin kyllä vastuu siirtyy kuulijalle), oli sitten myyjä kuka hyvänsä.

Riippuu ihan siitä mistä sen pyörän ostaa, yrityksellä on aina periaatteessa virhevastuu kuluttajlle myymästään laitteesta. Käytetyn tavaran kohdalla se vain ei ole aina ihan itsestään selvää mitä se kattaa.
Yksityiseltä ostettaessa se on sitten enemmän "takavalotakuu", eli jos ostaja sokeesti luottaa myyjän puheisiin niin se on ostajan ihan oma moka, nimittäin niiden perättömien puheiden todistaminen on aika vaikeaa jälkikäteen. Siis jos oikeutta aletaan käymään siitä, että pyörä ei ole "kunnossa" niin korvausta saanee vain myyjän tiedossa olleista piilevistä vioista, eli sellaisista joita ei kaupankäynnin yhteydessä voi todeta (esim. kansi paskana ja nesteet menee sekaisin).

Ei heru täältäkään sympatiaa. Akku on kulutusosa. Ja ainakin omasta mielestä kiristäminen tarkoittaa jtn muuta, tai sit muakin koitettiin hetki sitten kiristää. Välittäjä nimittäins sanoi, että ellen nosta tarjousta niin asunto josta olin tarjonnut menee toiselle, offtopic menikin kun en nostanut...
Hohhoh. Peili näyttää joskus ihmeellisiä asioita, kannattaa kurkata.
No huh... akku se vain on
Jos pyörästä on maksettu etumaksu ja sen jälkeen myyjä uhkaa nostaa hintaa niin kyllä se on minusta kiristämistä tai ainakin jonkinmoinen sopimuksen rikkomus. Suullisetkin sopimukset olisi pidettävä!

Periaatteista vaan on kyse, pikkurahoista jos pyörä oli muuten kunnossa. Toimivan akun saa Biltemasta jopa parilla-kolmella kympillä ja jos ostaja onnistuu huonon akun takia tinkimään saturaisen hinnasta, niin hyvä on! Satasen se paras merkkiakku melkein maksaakin.

Oliko tuo pyörä siis jossain Saksassa tms silloin kun kauppaa hierottiin ?
Herätyskello!!
Kaverisi maksoi pyörästä vakuutusmaksun, ettei kauppa mene sivu suun  :dunno: Mitä vittua? vakuutusmaksun? mites toi käsiraha?

Kaveris osti käytetyn pyörän näkemättä, myyjä kiristi  :D koko maksun etukäteen, ENNEN pyörän luovutusta  :D ja sitten pyörästä oli akku rikki ja nyt vituttaa.... Sais olla tämä valopääkaveri tyytyväinen, että edes pyörä tuli perille.

Kunnon opetus tollasesta sinisilmäisyydestä olis, että kone olis ihan sohlo, pyörä nussittu bulgariasta ja tää myyjä tulis ja veis vielä vaimon. :D

Vallan huima tarina....mistä näitä sikiää??? :p

Tietysti pitää pummata hinnanalennusta sen verran kuin mitä se akku maksaa! Jos myyjä ei ole sanonut sen olevan epäkunnossa, niin silloin sen pitää olla kunnossa. Jos on vaikeata saada jo maksetusta kauppahinnasta jotain takaisin, niin nappaa sieltä myyjältä sitten vaikka uudet (samanhintaiset) hanskat mukaansa...
Lainaa (Proffa @ Touko. 07 2008,16:38)
Herätyskello!!
Kaverisi maksoi pyörästä vakuutusmaksun, ettei kauppa mene sivu suun  :dunno: Mitä vittua? vakuutusmaksun? mites toi käsiraha?

Vakuusmaksu (=käsiraha). Ei vakuutusmaksu.
Lainaa
Mitä teidän mielestä pitäisi asian suhteen tehdä?


Jäi aiemmin huomaamatta, että neuvoa pyysit.

Neuvo1: Antakaa sen käsien irti repimisen olla jo julkisesta laittomasta uhkauksesta saa isoja tuomioita jos sattuu että yrittäjä ottaa niikseen niin olette raastuvassa pelkästään uhoamalla tällä palstalla.
Neuvo2: Väännätte kaverin sukat testosteronista kuiviksi ja vedätte  :bisseä: pisneksille.

Neuvo3: Jos myyty tuote ei vastaa asiakkaan odotuksia tai siinä on puutteita tai virheitä eikä keskusteluyhteys myyjään toimi niin soitto kuluttaja-asiamiehelle yleensä auttaa. Hän sitten ohjaa eteenpäin.

Lainaa
Suullisetkin sopimukset olisi pidettävä!


Niinhän sitä luulis, mutta sitä on sattunut virallisen maahantuojan myymälässäkin, että hinta "korjaantuu" kysynnän mukaan alkuperäisestä > Ei kauppoja, ei siinä oikein pullistelemalla pysty 0-6 tulosta muuttamaan.

Lainaa
Tietysti pitää pummata hinnanalennusta  ...


Tämä oli hyvä neuvo! Jos on paikan päällä niin aina voi tosiaan koettaa "pistää liiviinsä"* 150€ hanskat joka on juuri sopivan pähee korvaus siitä että on tullut pahamieli. Pistäköön kauppias vaikka hävikin piikkini ellei muuta voi.

Neuvo4: Johan se HillSteerBlues vai mikäs se oli: "Olkee varovaissii siellä"

Lainaa
.. Pitäisikö asian antaa vain olla?..


Ihan hyvän kuuloinen idea.

/z


* ettei tarvii käräjille hakea niin tässä yhteydessä "pistää liiviinsä" tarkoittaa hanskojen haltuunottoa julkisesti mutta ehkä hieman vastahakoisen myyjän seuratessa vierestä voimattomana.

edit: muutin noi eränumerot kotijoukkueen tappioksi.