terve
itellä on -97 hopea zx9r kovin oon tykänny ajella  :orgmp:

Lainaa (flack @ Huhti. 15 2005,15:49)
vm 1999 ittellä, saksasta uitettu vihreen lila pyörä - ruma mutta kulkee :D .
Mittarissa (muka) 12tkm kun ostin, nyt 13tkm :)

Kuin paljo toi jousitus on muuttunnu noihi -00 -> uudempiin verrattuna, meinaan tota pitäis ittekki säätää mutta kun ei tiiä oikein miten....

Kaivappa kuule Performance Biken lehti. Nyt en kyllä kuollaaksenikaan muista numeroa. Sieltä sai todella hyvät säädöt tällaselle 176/76 kokoselle kuskille. Ainiin ja vuosimalli oli 98, samat säädöt käy vielä 99 malliinkin.
Ja hyvät immeiset. Teräspunosletkut ovat ihan must jos ajaa vähänkään rataa/maaseutuGp:tä! Ja ihan sama mikä vuosimalli.
Niin,  Muutama kuva -99 ysistä. Enstalvena sit pientä maalailua tuolle alaosalle tiedossa, mut ajellaan nyt kesä tuommoisena :)

:orgmp: :orgmp:

Seeber, joko oot saanu huggerin viilattua kuntoon ja asennettua paikoilleen? Onnistuiko reiän poraaminen?

Saiskos mahdollisesti vaikka muutaman kuvan miltä huggeri näyttää kun se on paikoillaan?

Aurinko paistaa ja kohta pääsee töistä lähteen pärrällä  :D  :orgmp:
On se vaan hianooo  :WAZAAP:

Ei taida 9R:ään alavääntöä saada kovin helposti lisää tinkimättä ylätehoista? Itellä vääntökäyrä alkaa nousemaan reilummin vasta 4000:sta. Vakiopöntöllä tais vääntää pikkusen paremmin kuin nykyisellä Remuksella...
Lainaa (vahvajussi @ Huhti. 26 2005,11:59)
Ei taida 9R:ään alavääntöä saada kovin helposti lisää tinkimättä ylätehoista? Itellä vääntökäyrä alkaa nousemaan reilummin vasta 4000:sta. Vakiopöntöllä tais vääntää pikkusen paremmin kuin nykyisellä Remuksella...

Itellä tuntuis olevan vääntöä 3tuhannesta eteenpäin kakomatta rekkarin läpi,en tiedä sitten säädöistä,ne on aikanaan varmaan säädetty tasasen rekkarin ehdoilla,ei varmaan kokoputki niin paljoa auta?
Ei kellään ole tuon performance biken numeroa tiedossa missä on noi säädöt jne kerrottu?
Huggeri on paikoillaan ja reijän poraaminen onnistui. Samalla reikään sai kätevästi jenkasarjalla tehtyä kierteet. Vielä pitäis Dremelillä vähän lyhentää tota ketjunsuojaa kolmella neljällä sentillä ja hankkia vähän vihreetä maalia.
Oli muuten eka huggeri, mikä meni paikoilleen ilman kirosanoja ja monen tunnin työtä.  :peukutpystyyn:
Kuvia kyllä järjestyy, kunhan kerkeen muotoilla sitä ensin. Perjantaina olis suunnitteilla vähän kropailla töitten jälkeen.

Hei muuten kun mopotinta hinkkuuttelin ni osu silmään ne sinertävät pikkuvalot siellä eturitilän alla ja ne 2 pientä ns.tuttia.Mitäs varten ne on? Valoihin en hehkua saanu ja oisko ne jotain haistelijoita ne tutit?Kertokee :O :O ja vm oli -99
Lainaa (anttari @ Huhti. 26 2005,12:34)
Itellä tuntuis olevan vääntöä 3tuhannesta eteenpäin kakomatta rekkarin läpi,en tiedä sitten säädöistä,ne on aikanaan varmaan säädetty tasasen rekkarin ehdoilla,ei varmaan kokoputki niin paljoa auta?

Mun käsittääkseni kokoputki jopa vähentää tehoa alarekkarissa kun pakovastus vähenee, pitänee ilmeisesti paikkansakin tämä?  :O
Lainaa (vahvajussi @ Huhti. 26 2005,16:04)
Lainaa (anttari @ Huhti. 26 2005,12:34)
Itellä tuntuis olevan vääntöä 3tuhannesta eteenpäin kakomatta rekkarin läpi,en tiedä sitten säädöistä,ne on aikanaan varmaan säädetty tasasen rekkarin ehdoilla,ei varmaan kokoputki niin paljoa auta?

Mun käsittääkseni kokoputki jopa vähentää tehoa alarekkarissa kun pakovastus vähenee, pitänee ilmeisesti paikkansakin tämä?  :O

Onhan mulla suuttimet ja vapari+täysputki.Eikös se nyt tuo säädön kanssa enemmän ja kaikkialle???
Lainaa (anttari @ Huhti. 26 2005,21:02)
Onhan mulla suuttimet ja vapari+täysputki.Eikös se nyt tuo säädön kanssa enemmän ja kaikkialle???

Mun on kyllä annettu ymmärtää, että täysputki voi jopa vähän vähentää alakierrosvääntöä vaikka on suuttimet sun muute rensselit  Mitenkähän se nyt oikeesti menee noiden tehojen ja vääntöjen kanssa? :)
Lainaa (anttari @ Huhti. 26 2005,15:10)
Hei muuten kun mopotinta hinkkuuttelin ni osu silmään ne sinertävät pikkuvalot siellä eturitilän alla ja ne 2 pientä ns.tuttia.Mitäs varten ne on? Valoihin en hehkua saanu ja oisko ne jotain haistelijoita ne tutit?Kertokee :O :O ja vm oli -99

Semmosista valoista tiedä...oliskos jonkun tuningTeron viritelmiä?? Mulla ainakaan oo mitään pilipalituningvalohässäköitä.
Ne "tutit" on jotain ramair putkia, menee kaasareille. Enempää en oo jaksanu niihin perehtyä.

Vein muuten ysin aamulla Salon Mopoon ja pyörään venojen säätöön,kaasareitten synkkaukseen ja seoksien säätöön. Laitan käppyrät näkyviin jos on edes vakion veroiset :p.

On muuten nopeeta toimintaa Reimanilla, lupas jo illaks kuntoon, jos ei tule mitään ylläreitä!! :WAZAAP:

Reimann on aika äjjä! Itsekin vien samalle hepulle sytkäpyörän vaihtoon, kunhan sillä on joskus aikaa siihen.
Kaipa sitä vois laittaa muutaman kuvankin yönmustasta ninjasta, kunhan sais aikaseks....
Do diin nyt ois kaverin -94 malliseen ärrään katteet tulleet ruottista ja nyt mietitään sopivaa väritystä! Vaihtoehtoina ois:
Musta/kelta, Puna/hopee, Musta/hopee, Puna/musta. Tai sit noit neljää värii siis kelta/musta/puna/hopee sekaisin mut siit taitaa tulla sit liian värikäs. :( Joten onks kukaan koskaan nähny Kelta/musta väristä KAWAA vai oisko kaverin Ninja siis ensimmäinen  :kääk:  :D  Juu noh niin no joo vois ottaa vaik sille :bisseä: Eiku siis ihan tosi :bisseä: :häähää:
edit: ääh just joo Näppis ei toimi! Vai oisko käyttäjäs vikaa :dunno:



lime green?  :D
Juu täytyypi tulla kans sekaan: '99 9R sininen väriltänsä ja ihan mahottoman vakio
Jostain se pyörän näprääminen ja laittaminen on alotettava :D , joten tarkotuksena ois kohtapuoliin asennella kiinni minivilkkuja.

Kertokaas te jotka ootte jo vaihtanu, että onko millanen rojekti vaihtaa vilkut eteen? Kuinka kauan vie suunnilleen aikaa ja mihin kannattaa varautua. Joutuuko koko etukatteen ottaan auki, että pääsee käsiks kunnolla tarvittaviin paikkoihin?

Projekti vaatii hermoja ja aikaa. Olen itse vaihtanut orkkisvilkkujen paikoille eteen katevilkut ja taakse nuolenpäät. Ja jottei projekti olisi ollut turhan simppeli, niin valitsin led-versiot. Siinähän tuli ongelmia tietty polttimoille menevän liian virran kanssa. Piti kyhätä takaboxiin 4kpl 25w:n vastushässäköitä, jotta vilkutustiheys olisi normaali.

Etuvilkkujen vaihdosta sen verran, että koko etupää on purettava atomeiksi. Älä kuitenkaan avaa ruuveja, millä ajovaloumpiot ovat kiinni etukatteessa!
Työjärjestykseni oli suunnilleen tällainen:
- tarvittavat muovihärpäkkeet pois etukatteen läheisyydestä
- vilkkujen kupu auki ja polttimot veks
- vilkkujen johto poikki ( älä leikkaa liian lyhkäseksi)
- orkkis vilkut veks
- kuori uusien vilkkujen johto n. 2cm matkalta, samoin pyörässä olevalle johdolle
- kierrä kutistesukka mopon johtoon niin ylös kuin menee
- tinaa johdot yhteen ja kutistesukka päälle
- vilkut kiinni ja katteet takaisin

Katevilkut, kun asensin, niin Dremelillä piti vähän hioa vilkkupaikan ympäristöä tasaisemmaksi, jotta katevilkku olisi paikoillaan siististi ja irvistelemättä.

Mulla meni valehtelematta etukatteen takaisinlaitossa n. 4h aikaa, että ei mikään reuna irvistänyt. Oli todella vittumaista! Jos kuitenkin otat etuvaloumpion irti, niin laita se ensin tiukasti etukatteeseen kiinni ennen kuin kiinnität sitä takaisin. Helpottaa huomattavasti!

Saitko mitään selvää, kun tässä työn oheessa kirjoittelen? Kysy vaan, jos on jotain kysyttävää

Edit:Korjailtu kirotusvireitä



Nonnii, nyt on Ninjasta säädetty venat,kaasareiden synkat,seokset ja ajettu penkissä.
Kiinni olevat kilkkeet: REEO kokoränni,Konna ja dynojet suutinsatsi.
Tulokset takapallolta : 133,76hv , vääntö 95,94Nm.
Tuolta löytyy käppyrä. Saapi kommentoida....

Lainaa (Jusupuh @ Huhti. 28 2005,22:03)
Nonnii, nyt on Ninjasta säädetty venat,kaasareiden synkat,seokset ja ajettu penkissä.
Kiinni olevat kilkkeet: REEO kokoränni,Konna ja dynojet suutinsatsi.
Tulokset takapallolta : 133,76hv , vääntö 95,94Nm.
Tuolta löytyy käppyrä. Saapi kommentoida....

Mä ehdin tonne Penkitys laittaa omat tietoni, käppyrä on edelleen vaiheessa

Melko samanoloiset on noi mun käyrät. Teho on vähän pienempi, mut varmaankin putki tekee sen. Heti kun lakkaan köyhtymästä marssin putkikaupoille  :orgmp:



Seeber, suuret kiitokset vinkeistä  :respect: Auttaa todella paljon urakkaan ryhtymisessä sekä sen suunnittelussa. Ennen kaikkea osaan hiukan varautua mitä tuleman pitää.

Sitten toinen mielestäni hyvä kysymys. Sullakin kun on 04 tuo ysisi, niin varmasti on hyvät takuut vielä voimassa, vai onko? Vaikuttaako tuo piuhojen katkominen ja esim. vastusten lisääminen negatiivisella tavalla takuuseen, esim sähköjen osalta? Saitko "luvan" tehdä joitain pieniä operaatioita vai kylmästi oman käden oikeudella? Liike josta oman pärrän ostin, on kovasti koittanut kaupitella minivilkkuja ja niiden asentamista, eikä silloin sanottu mitään takuista. Tosin onko tilanne eri jos asennan ne itse, enkä kanna eurojani heidän huoltoonsa.

Itseasiassa ei harmainta aavistustakaan mitä takuu siihen sanoo, mutta eihän Kawaan mitään sähkövikoja tule.  :;): Pyörä on tuotu uutena Saksasta. Siinä on 2 vuotta tehtaan takuuta + vuosi Motofocuksen takuuta, jos huollattaa siellä, mutta todennäköisesti toi ylimääräinen takuuvuosi lähtee, koska täältä on n. 65km Forssaan huoltoon.. Käytän paikallisia palveluita eli Salon Mopoa ja Pyörää.
Lainaa (Seeber @ Huhti. 29 2005,09:43)
65km Forssaan huoltoon.. Käytän paikallisia palveluita eli Salon Mopoa ja Pyörää.

:cruising:  no ei paha matka ollenkaan  :orgmp: kun kiertelee kuusjoen ja kosken kautta niin ei tarvi edes suoraan ajella  :cruising: vaikkakin matka sit taas jatkuu  :D
Seeber, eli samanlaiset muoviläpyskät lerpattaa meidän avainten perissä  :D

Voisinpa ihan piruuttaan tiedustella focuksesta mitä ovat tarkalleen asiasta mieltä. Kovasti ovat tosiaan itsekkin ehdotelleet minivilkkuja ja muuta näperrystä, joten eikai ne nyt sellasta ehdota mistä takuut menee. Kyllä nyt jotain näpertelyä pitää saada harrastaa  :p eli minivilkut menee kyllä kiinni!

Edit: Tampereelta taitaa olla Forssaan sellanen rontti 80 kilsaa ja vielä tuonne olen jaksanut pyörän huoltoon kiikuttaa. Mukavan lenkinhän siinä saa ajella  :orgmp: Tosin mielessä on kyllä käynyt, että onko se ylimääränen takuuvuosi sen kaiken arvonen...



Mulla vaahtokumiläpyskä lerpattaa vara-avaimessa.  :D Käyttöavaimessa lerpattaa Kawasaki-avaimenperä  :jpstyle: Siihen menee sitten koko päivä, jos Vorssaan lähden huoltoon. Pekkaset säästän ratapäiville.  :) Onhan siellä Kuusjoen ja Kosken suunnalla ihan kohtalaisia mutkapätkiä, mutta parhaat ovat Perttelissä, Rekijoella, Kiikalassa, Kiskossa, Perniössä ja Teijolla. (lenkki tossa järjestyksessä) :;): Ja sitäpaitsi en oikein kehtaa viedä pyörää muualle huoltoon kuin Reimannille, koska hää on aika hyvä tuttu..


Lainaa (Seeber @ Huhti. 29 2005,10:44)
Onhan siellä Kuusjoen ja Kosken suunnalla ihan kohtalaisia mutkapätkiä, mutta parhaat ovat Perttelissä, Rekijoella, Kiikalassa, Kiskossa, Perniössä ja Teijolla. (lenkki tossa järjestyksessä) :;):

:p tuttuja teitä, kaikki tullu koluttua, välillä jo kyllästynytkin näihin kulma kuntiin  ??? mut eiköhän lomalla tule taas läpi suomen paineltua, jos jollain hyvä reitti ehdotus niin otetaan vastaan,  :orgmp: somero - ranua välille,  :cruising: Kuis teillä kaupan teko onnistui fokuksessa, mulla meni kyllä täysin nappiin ja ilmainen huoltokin tuli päälle mutisematta  :jippikaijee: monelta kyllä risujakin kuullut lähinnä palvelu puolelta  ??? mut ainakin mulle jäänyt hyvä maku paikasta  :jpstyle:
Ostin pyörän Huittisten Euro-Benzistä 3tkm ajettuna. Entinen omistaja oli alunperin ostanut sen Motofocuksesta.
Mutta kävin kyllä itse Motofokuksessakin tekemässä kauppoja. Kysyin pystyvätkö he toimittamaan mulle vähänajetun tai uuden ylivuotisen F2-mallin Ysin. Noh, sitten otettiin yhteystiedot ylös ja vielä tähän päivään asti ei ole tullut soittoa (kävin siellä lokakuussa).  :D Kaiken lisäksi tapeltiin onko viimeisin Ysi ruisku vai kaasaripeli ja onko siinä 6 vai 4-mäntäiset etujarrusatulat. :) Kumpikin motofocuksen kaveri väitti, että se on ruiskupyörä ja siinä on 6-mäntäiset satulat.

Kyllä ne mullekkin aluks möi ruiskupyöränä  :;):

Palvelu pyörää ja varusteita ostettaessa on ollut ihan ok ja sinänsä ei ole ollut valittamista. Huollot toimineet niinkun pitää. Viime päivinä tosin alkanut tuntumaan, että tavassa jolla asiakasta palvellaan olisi hiukan parantamisen varaa. Varsinkin kun muutamasta paikasta olen saanut aivan loistavaa palvelua, niin kontrasti alkaa erottumaan.

Toistaiseksi huollan pyöräni siellä. Oli pyöräni siellä myös talvisäilössäkin.

btw, paljos muitten ysit vie bensaa normaaliajossa, vakiona/virinä?
Keskikulutus mulla 5,7-5,9l satasella. Kolme tankillista ajettu ja siitä laskettu.
Lainaa (flack @ Huhti. 29 2005,14:14)
btw, paljos muitten ysit vie bensaa normaaliajossa, vakiona/virinä?

Vakio pyörä ja vie kakkua 5.0 - 5.2 l/100km.

Lainaa (Seeber @ Huhti. 29 2005,10:44)
Pekkaset säästän ratapäiville.  :)

Missäs olit tänään..? Ei näkynyt ainakaan pelipaikalla..  :)

Aika pienillä kulutuksilla te pääsette. Mulla menee yleensä siinä 6,5 - 8 litraa. Väännön puutettako?  :;):

Tänään ei pystyny ottaa pekkasta ku Esko oli lomalla ja jonkun täytyy olla pitämässä ne apinat kurissa ja autot liikkeellä.  :D
Täytyy kattoa koska Pertulla on uusia aikoja, jos sitten pystyis järjestää vapaata.
Kauhee bensarosvo sun Suitsa! Imee ainetta kuin mikäkin V8! Seepparikin meni alle 5,5 melkein kokoajan.

:jippikaijee: kyllä kawa aika pienellä menee jos malttaa nätisti ajella 5,2 pienin kulutus 9r:n kans ja olisko alle 7 suurin  edellinen gpx600r oli pihi kun siinä pienin lukema oli 4,3  :p mutta kyllä tuon litran hymy suin maksaa ku potkua on eri toten mukawasti  :rakastunut: vaik vois kyllä olla enemmänkin  :D
6-7 litraa menee,tosin aika railakasta ajoa :D
Nyt on huggeri uudelleenmuotoiltu. Ketjusuojasta lähti n.3cm. Dremelin leikkausterällä suuremmat pois ja sitten hienolla kivellä tasoitus ja muotoilu. Lopuksi Lime green -maali päälle. On se nyt paremman näköinen ja sävyeroakaan ei huomaa kuin ihan läheltä tihrustaessa, vaikka värikoodilla kävin maalin teettämässä. Kuvia tod. näk. illalla, jos ehdin.
Säätöjä:

Tämä on otettu Kesäkuu 2000 Performance Bikestä

9R 98-99 (olikse ny c2 tai jotain)

PB FRONT:

Compression (alhaalla) 3 kliksua out from max
Rebound (ylhäällä) 4 kliksua out from max
Preload 2 viivaa näkyvillä
Static sag 30mm

PB REAR:

Compression (ylhäällä) 2 kliksua out from max
Rebound (alhaalla) 4 kliksua out from max
Static sag 5mm

JA SITTEN 9R E1, lehti ei just ny tidossa, unohtu merkata

STOCK FRONT:                                  PB FRONT:

Preload 4 viivaa                                 Preload turned fully in
Compression 8 kliksuu out from max       Compression 6 kliksuu
Rebound 10 kliksuu out from max          Rebound turned fullyin

STOCK REAR:

Preload 178.5mm spring lenght
Rebound 8 kliksuu out from max
Compression 8 kliksuu out from max

PB REAR:

Preload sama
Rebound 3 kliksuu out from max
Compression 2 kliksuu out from max
Ride Height increased by 10 mm

fok, näitten säätöjen lehti jäi merkkaamatta. No koitan kaivaa sen vielä esiin jostain.
Nämä siis PB:n suosittelemia säätöjä. Pyörä menee aika kovaksi mutta se sopi ainakin mun ajotyylille.

Ja muistakaa aina merkata paperille että mistä lähditte liikkeelle, eli kaikki kliksut ylös. Tämä vain siksi että jos jostain syystä menee säädöt ketuille ni on helpompi palata niihin entisiin kun tietää montako kliksua ja viivaa silloin oli käytössä.

Next Page...