Noin 7-8 litraan oli tosiaan viimekesän keski kulutus. n.8tkm matkalta. Toki radalla ja räpätessä menee huomattavasti enempi.
Mutta sellasessa normi työmatka/ siirtymä ajossa meni tuon verran.

Saahan sitä soppaa toki menemään jos haluaa. EI muutakun hyttipystyyn joka valoista ja aina punarajalle asti..... Mutta kovin turhan päiv'istä jatkuvasti.

Asiasta talikkoon:

Sami, jostain luin että iskit veturiin xenonit kiinni. Luonasko hyvin asennus?
Meinasin itsekkin kys omaiseen projektiin..



Jep: Todella näppärä laittaa kiinni kun koko etukate lähtee kerralla. Saa hyvin johdotukset piiloon.
Ballastin kiinnitin sinne ilman ohjain torven sisäpuolelle. Sai todella nätisti jemmaan. Voin kuvatuksia jonnekin tyrkätä lähipäivinä.

Tuo minun X-sarja on halogeenipitkällä, joten vain yksi ballasti, mutta mahtuisi se toinen sinne toiselle puolelle todella helposti.

Kattelin tuossa just samthunder:n kuvia veturista... Ihan mielenkiinnosta kysyisin että näkyykö tollaset katevilkut mihinkään?? Olis itelläkin suunnitteilla vähän muuttaa vilkkuja pienempään päin alkuperäsistä. Mut se on vielä suunnitteluasteella.

Nyt tällä hetkellä keskitytän koneen laittamiseen ja purkamiseen.... Muuten olis "pullat hyvin uunissa" mut pieniä vastoinkäymisiä tullut eteen. Työkiireitten ja muitten tekosyitten takia on kannet nyt vasta purussa ja menossa koneistukseen (kunhan saan ne p***keleen kannenpultit irti suosiolla joku päivä)! Nyt on jo kaks laatuhylsyä halennu yhteen ja samaan kannenpulttiin ja vielä se jurottaa paikallaan hievahtamattakaan. Menee hermo!!! Huomenna haettava taas uus hylsy ja kunnon tuurna. Sillä ja lekalla kun antaa pientä pusua pultin päähän nii eikohän jotain tapahdu!!  :vi**ttaa: Luulis siinä alkavan pulttia vituttamaan ettei antanu periks ajoissa... Jos ei muu auta niin sitten kylmästi otettava porakone ja kanta pois pultista.

Toivotaan että mahdolliset lisähepat antavat edes jollain tavalla vastinetta rahoille ja palaneille hermoille...  :D

Lainaa (Patu-78 @ Maalis. 12 2008,22:39)
Kattelin tuossa just samthunder:n kuvia veturista... Ihan mielenkiinnosta kysyisin että näkyykö tollaset katevilkut mihinkään??

Eivät näy. Auringon paisteessa hyvä jos erottaa. Hämärässä toki. Tosin noi on jotkut auton kylkivilkut ja sisällä 5w polttimot. Mutta luulisin että moto käyttöön tehdyissä olis kirkkaampi polttimo.

Mutta tärkeintä on että se takaa tuleva tietää mitä aiot tehdä, muun pystyy itse ennakoimaan.
Senpä takia laitoin Kellermanit taakse.

No niin vähän epäilinkin etteivät hirveesti erotu... Mutta siitä huolimatta ovat ihan tyylikkään näköset! (Eikös se ole tärkeintä...  :;): )
Akkua lähdin kyselemään pyörään -02 ja meinasi veri pysähtyä, Yousan akusta pyydettiin 197-204 euroa. Aika edukas  :D Sain sitten en muista nimeä, mutta ei chinalaista mallia niin hintaan 125 euroa. Hieman helpotti mutta on arvokas akku pyörään tuo 200 euron Yousa.


itse ostin vm 2003 tarvikeakun motomasterilta hintaan 62e :)
Turbo akku 60€  :baahaahaa: Ny mullaki o mopossaki turbo!
Joo kuulin kanssa että halvimmillaan sais akun 55 euron paikkeille. Mutta aattelin että jos sitten se olis kunnollinen toi kalliimpi  :dunno: tiedä sitten niiden kestävyydestä, onko mitään eroa-
Joo saa nähdä ny kui polvillaan toi akku on käynnistyksissä kun tuli xenonikin hankittua.
itse ainakin ennemmin ostan 3vuodessa esim. kaksi 62e akkua kuin yaoasa tai mikäviddusenyolikaan akun 200e :D
Lainaa (maneesi @ Maalis. 15 2008,00:46)
itse ainakin ennemmin ostan 3vuodessa esim. kaksi 62e akkua kuin yaoasa tai mikäviddusenyolikaan akun 200e :D

Joo tuo 200 euroa otti kyllä pumppuun, ton sain heti (125 euroa) joten siksi siis se. Mutta on kyllä aika kovia hintaeroja, jos samallaisesta akusta puhutaan.
Sami:

Pläräsin sun kuvia tolta albumista ja olit pistäny kuvan veturista valot päällä.
Onko toi 6000 vai 8000k xenoni väriltään, ja pitkähän se oli? Toinen mikä iski silmään oli toi parkki, mimmonen siellä o?

Ittelle tuli tilattua xenoni 8000k mutta lähivaloina..

Lainaa (Timmiehh @ Maalis. 15 2008,10:31)
Sami:
Onko toi 6000 vai 8000k xenoni väriltään, ja pitkähän se oli? Toinen mikä iski silmään oli toi parkki, mimmonen siellä o?

Siis tuo on lähivalo ja 6000K.
Pitkä on tossa mun versiossa halogeenilla ja näyttää muuten ihan kynttilältä xenonin jälkeen.

Tuo minun parkki on halogeeni versio perinteisestä 5w lasikannasta.

Saa tosiaan nähä sitten käytännössä miten tuo akku tykkää kun käynnistelee, mutta ei ainakaan talli käynnistyksissä ole pahaa tykänny.

Mistäs olette ostanu noita xeonvalo sarjoja ja onko kuin kalliita?
No esimerkiksi xenonkauppa.fi - hintaa muutossarjalle tulee jotain 90€ nurkille
Samthunder, ihan mielenkiinnosta mistä tuo alakate on ja oisko siitä parempia kuvia?
olisko se tollanen:

Ittellä on kuvan mukainen power bronzen alakate, juur sain kiinni -

Powerbronze


Motohell



Lainaa (snw @ Maalis. 16 2008,15:34)
Samthunder, ihan mielenkiinnosta mistä tuo alakate on ja oisko siitä parempia kuvia?

Alakatteen tilasin saksan Ebaystä. On melko samanlainen kun tuo motohellin tuotos.

Power bronzen olisin halunnu, tai ehkä vielä mielummin pyramidin, mutta niillä muoveilla on kilohinta sen verran korkeella että jäivät väliin.

Saan parempia kuvia kunhan saan sen maalarilta.

Hermothan menee kun ajokauden alku menee pitemmälle vaan... pakkasta on...
Mutta mitäs rengasta on  alla VTR kuskeilla ja miten on toiminut ??

itsellä metzelerin z4. kokemusta ei vielä ole, mutta kehuttiin hyväksi kombinaatioksi kestävyyttä sekä kuitenkin rata-ajoon soveltuvaa pitoa
Mulla viimekaudella edessä metzeler Z4. Toimii kaikkeen. ainakin minun kohdalla. Tuli ajettua pitkiä matkoja. rataa. kaupunkia, kuivaa ,märkää. Radalla toimi ainakin minun vauhdeissa, paineet vaan sopiviksi ja rengas lämpimäksi. Ei muuten sula alle edes helteellä.

Toisin kuin takanen, BT-014 vanhan mallinen. Pitoa kyllä märälläkin ihan järjettömästi. Kilsoja kesti huonosti, mutta pitoa oli. Kuumana ratapäivänä tahtoi olla melko sulaa..
Nyt takana Michelin pilot road 2ct. Hyvin toimi ainakin syksyllä.

Kevät karkeiden jälkeen on tarkoitus vaihtaa sekarengastus tälle kesälle michelinin Pilot Power 2CT renkaisiin, niidenkin pitäisi toimia kuuleman mukaan kaikkialla.

Kävin tänään pistämässä tankin täyteen, valo vilkkui. Upposi n 12 litraa bensaa. Tankin pitäisi olla 19 litrainen. Mites muilla, Pitääkö tankki liruttaa loppuun että saa ihan täyteen. Eipä oo ennen tullut ongelmaa, ettei osaa tankata  :D
Palkit mittarissa nousi täyteen, mutta putosi nopeasti alaspäin.... Tietenkin pitää ajaa nyt taas tankki tyhjäksi ja katsoa paljonko pääsee, mutta  :dunno:



Edessä Metzeler M1 ja takana Z6.
Eturengas tuntuu pitävän erittäin hyvin ja eikä takasessakaan moittimista ole, kulutus kestävämmän laitoin taakse...

eilen 80km täällä seinäjoella ja tänään lisää :jippikaijee:
Eilen tuli ruuvattua xenoni kiinni. Enää täytys uusia etunen ja tehdä kilpiteline, vilkut kiinni siihe jotta näkyy high-pipejen takkaa..

Alkais poltella ajot jo..



Lainaa (Timberline @ Maalis. 29 2008,18:31)
Kävin tänään pistämässä tankin täyteen, valo vilkkui. Upposi n 12 litraa bensaa. Tankin pitäisi olla 19 litrainen. Mites muilla, Pitääkö tankki liruttaa loppuun että saa ihan täyteen. Eipä oo ennen tullut ongelmaa, ettei osaa tankata  :D
Palkit mittarissa nousi täyteen, mutta putosi nopeasti alaspäin.... Tietenkin pitää ajaa nyt taas tankki tyhjäksi ja katsoa paljonko pääsee, mutta  :dunno:

On aika herkkä pyörän asennosta siinä tankatessa, voipi olla usean litran ero. Eli jos pyörä kallellaan jallalla, tai jos pystyssä.
Lainaa (samthunder @ Maalis. 30 2008,20:21)
Lainaa (Timberline @ Maalis. 29 2008,18:31)
Kävin tänään pistämässä tankin täyteen, valo vilkkui. Upposi n 12 litraa bensaa. Tankin pitäisi olla 19 litrainen. Mites muilla, Pitääkö tankki liruttaa loppuun että saa ihan täyteen. Eipä oo ennen tullut ongelmaa, ettei osaa tankata  :D
Palkit mittarissa nousi täyteen, mutta putosi nopeasti alaspäin.... Tietenkin pitää ajaa nyt taas tankki tyhjäksi ja katsoa paljonko pääsee, mutta  :dunno:

On aika herkkä pyörän asennosta siinä tankatessa, voipi olla usean litran ero. Eli jos pyörä kallellaan jallalla, tai jos pystyssä.

Joo samaa ajattelin kanssa. Pyörä on kyllä aika pystyssä sivutuellakin (vrt entiseen pyörään) mutta seuraava tankkaus tehdään pyörän päällä ietuen.
Älä istu päällä!

Bensa kun tulee yli, valuu suoraa sun housuille ja sit meet röökille jonnekki ja leimahdat sitte siihen...


ja asiaa

Veturiin pitäs saada pienempi eturatas.. Kuvastoja selatessa sellaista ei löydy niin mitä sanon varaosa tiskillä, että sellaisen saisin..?. Mikä siihen sopii?

Mä löysin muistaakseni omaan Veturiin Duellin (vai olisko ollu All Right) luettelosta samalla numerosarjalla varustetun piikkiä pienemmän rattaan ja ostin sellaisen. Tais olla vielä niin, että Vaasassa A-J Bikellä itse A-J sen mulle luettelosta kaivoi. Mene vaikka Moto-Seinäjoelle kysäisemään, niin luulis että löytyy hyllystä.

On muuten paras viritys, mitä mun Veturiin tehtiin ja maksoi vain 15€ kun ite vaihdoin.

Tankkausjttuun palatakseni... VTR pitää tosiaan tankata ihan täyteen. Minulla on tankin reiästä kun katsoo, niin reunassa poikkirauta, jota vasten pistoolin pään laitoin, ja menihän sinne sitten 16 litraa, tankissa jo olleen parin litran lisäksi.
Aiemmassa mopossa ei ole voinut tankata edesnoin täyteen.
Aina oppii jotain uutta.

Täytyy tota benzinin kulutusta seurata hiukka tarkemmin. Tiistaina latasin tankin piripintaan ja nyt on 119km nurkkarallia takana. Bensamittari hinautunut viimiseen palkkiin ja alkanee vilkutella varmaan hyvinkin pian.
Hiiirwee kulutus  :mitäänottanu:

Normi ajossa mulla on mennyt myös noin 8 litraa, mutta joskus on nihistämällä päässyt karvan vajaalla seitsemällä litralla. Eikös muuten Varaderossa ole eturatas piikkiä pienempi ja sopiva Veturiin?
Lainaa (Timberline @ Huhti. 06 2008,14:44)
Tankkausjttuun palatakseni... VTR pitää tosiaan tankata ihan täyteen. Minulla on tankin reiästä kun katsoo, niin reunassa poikkirauta, jota vasten pistoolin pään laitoin, ja menihän sinne sitten 16 litraa, tankissa jo olleen parin litran lisäksi.
Aiemmassa mopossa ei ole voinut tankata edesnoin täyteen.
Aina oppii jotain uutta.

Ei kannata kuitenkaan liian täyteen tankata, menee tippa huohotinletkuun ja sitten käy hetken laihalla...
Itsellä kävi kerran näin, onneksi on kuitenkin takomännät... tulpat vaan suli.  :kääk:

Lainaa
Täytyy tota benzinin kulutusta seurata hiukka tarkemmin. Tiistaina latasin tankin piripintaan ja nyt on 119km nurkkarallia takana. Bensamittari hinautunut viimiseen palkkiin ja alkanee vilkutella varmaan hyvinkin pian.
Hiiirwee kulutus


harrastukset maksaa :D

Lainaa (Timmiehh @ Huhti. 06 2008,14:57)
Täytyy tota benzinin kulutusta seurata hiukka tarkemmin. Tiistaina latasin tankin piripintaan ja nyt on 119km nurkkarallia takana. Bensamittari hinautunut viimiseen palkkiin ja alkanee vilkutella varmaan hyvinkin pian.
Hiiirwee kulutus  :mitäänottanu:

Ja sillä kulutuksella ei olisi niin väliä, mutta kun bensan hinta on vaan jo aika kova. Mutta ei hätää.. kesällä se on vielä kalliinpaa. :hanuria:
Mulla kulutus pyörii 7- 7,5 välillä normi lähiöpyörityksessä, matka-ajossa n. 6,5. Leo Vincet ja Factoryt löytyy mopedista.
itsee olen parhaimmillaan päässyt matkassa 6,4l
nurkka-ajossa sitten PALJON enempi

Eli kulutuksen suhteen käy niin, että kaikki mitä tankkiin laittaa myöskin palaa savuna ilmaan :(

Aiheesta neljänteen - olettako kevään korvalla kilpailuttaneet vakuutusyhtiöitä (pyöränä vtr 1000f), mikä oli halvin ? Vaikka halpaahan tuo on kuin saippua  :vihainen:

Next Page...