Kaikki ketkä tulee Ranuan lähistölle, niin suosittelen reittiä Kuha - Kelankylä - Saariharju.

Itse ajan Saariharju - Kuha - Kelankylä - Saariharju, jolloin matkaa tulee n. 70km. Lyhyt, mutta hyvä reitti. Kelankylä - Saariharju on heikkatietä n. 20km, mutta todella hyvä- Kuha - Kelankylä on todella mukava ajaa ja kesällä siellä näkyy muitakin motoristeja.

Myös Kuha - Telkkälä - Pudasjärvi on mukava ajaa, vaikka onkin heikkatietä.

Annan tässä vähän mainontaa. Ylläpito pistäköön mulle yv viestiä, jos pitää poistaa. Saariharjun kaupalta saa bensaa, jos sattuupi reitin varrelle :;): Ja samalla voipi moikata minua, jos satun olemaan kassalla myymässä, pitää neuvotellla, jos ORGgilaisille sais jonkun hinnan alennuksen. (1-3%)

Kuha - Kelankylä on hyvä reitti ja siitä pääsee sitten syöteelle.


Toinen reitti mitä suosittelen on Saariharju - Ranua - Vanttaus - Posio - Saariharju. Vanttaus - Posion on todella mukava ajaa. Tänä kesänä kokeilen ajaam myös Vanttaus -Rovaniemi ja pistän tähän topicciin minkälainen on ajaa.

Lainaa (s-saasko @ Touko. 27 2005,00:24)
Saariharjun kaupalta saa bensaa, jos sattuupi reitin varrelle :;): Ja samalla voipi moikata minua, jos satun olemaan kassalla myymässä, pitää neuvotellla, jos ORGgilaisille sais jonkun hinnan alennuksen. (1-3%)

:p Täytyypä tulla juhannuksen paikkeilla sinne tankkaamaan  :jpstyle: vaikka suoran tien varressa melkeen onkin  :häähää:  :cruising:  :D