hys hys, poliisit lukee näitä. :;):, huh huh nyt äske selvis että ne murhat tapahtu Just siinä kohtaa missä me porukoitten kanssa oleskellaan ja paistellaan makkaraa joka kesä. nam.
Lainaa (betonki @ Helmi. 26 2004,16:59)
tartteepi tulostaa autotallin seinä täys ajoreittejä,ja ajella kesällä läpi reitit :)

ei jei ei, ei nuin lähellä nurkkia pyöritä, eikö sillai sovittu petonipäällikön kaa.  :jpstyle: kunhan se suapi ensin kintun kuntoon.  :D
Lainaa (Ltn_ @ Maalis. 30 2004,16:02)
Bodomintie ihan kruisailtavassa kunnossa, hiekkaa kuitenkin tiellä vielä jonkin verran.
Ainiin, ja kun joku kysyi, niin velskolantiekin oli ihan ajettavassa kunnossa, hiekkaa vaan pitää varoa.

Hiekkaa on tiellä ja parista kohtaa tie oli märkä (04.04).

Ajamaan siellä pystyy, mutta rauhallisesti pitää mennä. En suosittele aikaisin aamulla menoa, koska nuo märät paikat voivat olla jäässä.

Ihan hauska reitti, vaikkakin aika lyhyt. Rajoitukset ovat 50 km/h ja 40 km/h, mutta mukavia mutkia löytyy.

9.4 hiekkaa vieläkin tiellä ja oli niitä poliisejakin  ...
Kävin ekaa kertaa tälle kesälle kiertämässä järven, ja oli näköjään routa taas tehnyt pahojaan...

Pari todella ilkeää "pattia" oli ilmestynyt tielle. Melkein heti leirintäalueen jälkeen on muutama nasta vasen-oikea-yhdistelmä, joissa näkee aika hyvin ja voi vähän reilummin kaasutella. Yhdessä mutkassa on kuitenkin tosi iso pomppu, jota ei nää. Eli kannattaa ainakin ekalla kerralla se tie ajaa aika maltilla. Itellä tuntu että koko pyörä hyppäsi siinä kurvissa, ja taas olisi ollut tarvetta lisäkäsille ohjaustangolla. On vielä sen verran tiukka mutka että saa jo oikeesti kallistaa.

:baahaahaa:

terppa! hieno reitti on. "VAROITUKSEN SANA velskolan risteyksen ja pirttimäen ulkoilumajan välinen osuus ,viime kesänä ajeltiin niin paikallinen isäntä juoksi tielle ja yritti lapiolla huitaista oli vissiin mennyt herne nenään on nimittäin nättinä kesäiltana pyöriä ihan mahottomasti.oli siinä tuuria mukana että pystyi väistämään on nimittäin kapea tie siltä kohtaa
Kävin tänään kiertämässä ton. Märkää oli paikoitellen ja parissa mutkassa aika pahasti hiekkaa.. Kuten tässä nyt aikasemmin olikin jo sanottu.  :orgmp:
Lainaa (TL1000R @ Huhti. 15 2004,09:55)
terppa! hieno reitti on. "VAROITUKSEN SANA velskolan risteyksen ja pirttimäen ulkoilumajan välinen osuus ,viime kesänä ajeltiin niin paikallinen isäntä juoksi tielle ja yritti lapiolla huitaista oli vissiin mennyt herne nenään on nimittäin nättinä kesäiltana pyöriä ihan mahottomasti.oli siinä tuuria mukana että pystyi väistämään on nimittäin kapea tie siltä kohtaa

Hmm. siinäköhän se oikea bodomin murhaaja onkin...  :dunno: Rupesi varmaan silloin 40 vuotta sittenkin ottamaan päähän toi jatkuva kruisaus...
Toissapäivänä kävin ja oli hiekkaa tiellä reippaasti kuten muutkin jo totesivat. Parissa mutkassa myös todella pahat routimat...
Kiva pätkä! Kävin vetäsemässä sen parikin kertaa tänään  :p Routavaurioita oli jonkin verran, muuten ihan ok kunnossa. Harmi, että se on niin pirun lyhyt  :(
Lainaa (Foo-Man @ Huhti. 29 2004,16:17)
Kiva pätkä! Kävin vetäsemässä sen parikin kertaa tänään  :p Routavaurioita oli jonkin verran, muuten ihan ok kunnossa. Harmi, että se on niin pirun lyhyt  :(

Taisitkin tulla vastaan eilen.

Routavaurioita on tosiaan ilmestynyt, ei kannata vetää täysillä joka paikassa. Saattaa pyörä pompata jo aiemmin mainitusta routapatista pusikkoon.

Käväsin taas tänään tuolla ja ilokseni huomasin että hiekat on saatu tieltä poies.

Vieläkin pakko muistuttaa routavaurioista, pahin on ehdottomasti Kellonummen hautaasmaan risteyksen jälkeisessä mutkassa kun tullaan Oittaalta (Bemböle) päin - tuohon kun lataa niin pusikko raikaa varmasti  :(

Kartta routavaraurion paikasta:




Oon tässä viikonlopun ajellut tuota Bodomia ympäri, jonninverran
on tullut muitakin motoristeja vastaan. Mutta hämmästys oli suuri
kun eräällä osuudella vastaan tuli kaksi moottoripyöräpoliisia!

Heivautin iloisesti kättä ja toinen mokoma sentään tervehti takaisin. :)

Mutta varovaisesti sitten sen kaasukahvan kanssa!  :orgmp:

Mistäs kohtaa tosta bodominjärven pätkältä pääsee siihen kuuluisalle kirvesmurhapaikalle. On kuulemma oikein turistinähtävyys nykyään... On muuten tosi hyvä pätkä. Vähän sais olla lisää leveyttä tiellä.. :orgmp:
Ei auta, testattava tuo on...

Niin paljon hyviä pätkiä, ja niin vähän lämpimiä kesäiltoja... :dunno:

Lainaa (GPX750R @ Touko. 26 2004,11:42)
Mistäs kohtaa tosta bodominjärven pätkältä pääsee siihen kuuluisalle kirvesmurhapaikalle.

Katoppas pari viestiä ylemmäs tota mun karttaa, se niemi on tuo "Hästbergen".

Käännyt oittaan leirintäalueelle ja ajat ton Oittaantien päähän, jätät pyörän siihen parkkiin ja taaperrat parisataa metriä etiäppäin. Murhapaikalla on puinen risti maassa kun pääset oikeaan niemeen :)

Viime vuonna taisivat vetää uuden pinnan Velskolantielle ja nyt oli jo melko pomppuinen. Ei mikään ihme, kun pohjia ei uusittu, vaan uutta pintaa routivan pohjan päälle. Saa nähdä, tasaantuuko kesän mittaan.
No niin karvajalat, Bodom tuli korkattua tänään  :orgmp: Ihmeen vähän oli hiekkaa reitillä. Toki muutamissa kriittisissä paikoissa hiekkaa vielä löytyy. Paikoin oli myös lumen sulamisvesiä tiellä, mutta aika vähän. Käykäähän kokeilemassa!  :p
Lainaa (betonki @ Helmi. 26 2004,16:59)
tartteepi tulostaa autotallin seinä täys ajoreittejä,ja ajella kesällä läpi reitit :)

:;): Ka naapuri tulosteli saman reitin paprulle  :jippikaijee: taitaa olla samat matka suunnitelmat  :p
Kas, tuttu polku.

Olin kesän -99 Kellonummen hautuumaalla töissä ja silloin oli viimestä kesää piikki alla. Siinä työmatka lipesi sattumalta aika usein silleen "väärältä" puolelta järveä. Silloin oli vaan tien kunnostus ikävästi kesken, että asfaltissa oli vähän väliä semmosia parikymmentä metriä pitkiä katkoja, joissa siis vaan karkea murske pintana. Parin ekan lenkin jälkeen alkoi sattumalta aika hyvin muistamaan ne kohdat, kun eivät turhaan olleet viitsineet sinne mitään varoitusmerkkejä istutella ja pari noista ansoista oli muistaakseni vielä aika ikävästi nyppylän takana.

Pitääkin taas mennä tuonne, se on ihan kiva pätkä. Kysymys kuuluukin: Kumpaan suuntaan ja mitä reittiä kukakin ajaa? Itse ajattelin että voisi mennä koko sydeemin kahdeksikkona (8) että saisi maksimoitua huvin. E-D-C-B-H-G-F-C-B-A = 30km

A - B = 6 km
B - C = 0,9 km
C - D = 4 km
D - E = 1 km
B - H = 6,9 km
H - G = 4,1 km
G - F = 2,7 km
F - C = 3,5 km

Tuon veskolantien kävin viime viikonloppuna ajamassa. 2. vuotta sitten uusittu tie oli nyt ihan älyttömän huonossa kunnossa. Tie on muutenkin haastava, eikä yli 20cm syvyiset kuopat jyrkkien mäkien ala ja yläosissa paranna tilannetta. Pari kertaa oli konttaaminen myös lähellä. En suosittele kenellekkään tuota B-H välistä reittiä.

A-B oli ajokunnossa.

Mun reittiehdotus: (Postaan tän tähän topikkiin, kun tää kuitenkin alkaa Bodomilta :D)

Reitti kulkee välillä: Espoo-Klaukkala-Nurmijärvi-Tuusula-Vantaa-Nurmijärvi-Vihti-Espoo.

G:stä kun jatkaa sinne Lahnukselle päin, tie on oivallisen hyvässä kunnossa.

Tie päättyy Klaukkalan liikennevaloihin. Niistä kannattaa kääntyä oikealle, Helsinki viitoitusten mukaisesti, kohti Hämeenlinnan moottoritietä. Vähän matkanpäässä näkyy Shell ja Ducati liike, joiden kohdalta käännytään vasemmalle. Tästä hyvä mutka pätkä jatkuu aina vanhan Hämeenlinnan tien risteykseen, mikä on Stop -merkillä varustettu.

Tästä voidaan kääntyä takaisin Helsinkiin päin, mutta ehdottaisin kuitenkin ajamaan suoraan vanhan tien risteyksen ja moottoritien sillan yli. Matka jatkuu kohti Nurmijärvi/Tuusulaa. Pätkän aikana tulee vielä mahdollisuus kääntyä kohti Vantaan Seutulaa, mutta itse ehdottaisin jatkamaan matkaa etiäppäin. Tie päättyy Aleksis Kiven kodin kohdalle. Hyvä taukopaikka.

Tässä taas on pari mahista minne lähteä, joko kääntyy oikealle kohti jyrkkää alamäkeä tai vasemmalle ja heti seuraavasta oikealle. Oikealle lähtevä tie johtaa Rusutjärvelle, jossa myöskin on mukava ja lepposa ranta, missä on kiva pysähtyä. Tämän tien nykykunnosta en tosin tiedä tarkalleen, kun en tänä vuonna vielä ole ehtinyt koittaa, vissiin kohtuu vaihteleva laadultaan.

Rusutjärveltä kun jatkaa samaa tietä eteenpäin, niin tulee Hämeentielle. Taas on mahiksia jatkaa vaikka mihin, jos vaan on aikaa ja jaksaa ajella. Itse luultavasti säästäisin Järvenpään suuntaan lähtevät pätkät seuraavalle kerralle ja kääntyisin oikealle, kohti Tuusulan keskustaa. Piakkoin tulee liikenneympyrä, josta käännytään oikealle. Siitä hivenen matkaa vielä ja tulee risteys josta käännytään vasempaan, kyltissä lukenee Ruotsinkylä/Finby tjsp, tien nimi on Lahelantie. Jos huomaat tulevasi Aleksis Kiven talonkohdalle, niin olet ajanut risteyksestä ohi. :p

Tietä ajellaan hetken aikaa, kunnes tulee risteys oikealle(Myllykyläntie). Ajetaan sinne siis, jos ei haluta päätyä vanhalle Tuusulantielle.

Tämä tie päättyy T -risteykseen. Vasemmalle lähtevä tie menee  lentokentän takaata, päättyen Tuupakantielle. En suosittele, pelkkää suoraa. Eli siis oikealle kohti Seutulaa.

Tämä tie taas päättyy risteykseen. Jos Espooseen haluaa takaisin, niin käännytään oikealle. Vasemmalle lähdettäessä tie vie Vantaanpuistoon. Eli oikealle kohti Reunaa.

Tie päättyy (taas) T -risteykseen. Oikealle lähtevä tie vie kohti Palojokea ja Nurmijärveä. Vasemmalle lähtevä tie taas vie myös tarvittaessa Nurmijärvelle. Itse voisin lähteä oikealle, koska Palojärvellä on aina mukava pysähtyä ja kuunnella mukavaa kosken kohinaa. Ajettavan tien nimi on Metsäkyläntie.

Puolessavälin käännytään Palojoentielle, vasemmalle. Heti seuraavasta oikealle, tien nimi on Koulunkulmantie. Sitä ajellaan hetken aikaa, kunnes käännytään Kylmänojantielle. Tätä tietä ajetaankin sitten loppuun saakka.

Tie päättyy Siipoontiehen, josta lähdetään vasempaan. Ennen Vantaanjokea ylittävää siltaa on mainitsemani koski/levähdyspaikka.

Jatketaan etiäppäin, Nurmijärven keskustaa kohti. Siellä taas mahiksia lähteä vaikka minne, mutta käännytään kuitenkin keskustan valoista vasemmalle, Perttulantielle. Vähän ennen asutusalueen loppumista, tulee risteys oikealle, kohti Kiljavaa, tien nimi on Kyläjoentie. Sinne siis.(Perttulantietä eteenpäin jatkamalla pääsee samaan paikkaan nopeammin, mutta näin tulee koukattua kivempi mutkapätkä :orgmp:)

Jossain kohti Kyläjoentie yhdistyy Kiljavantien kanssa yhteen. Jatketaan eteenpäin, yli Lopentien. Seuraavaksi tullaan Leppälammen kohdalle, josta tie jatkuu oikealle ja vasemmalle. Oikealle mentäessä tullaan Hangontielle. Hangontie on tylsä, ei kiitos. Vasempaan siis, kohti Nummenpäätä, tie on nimeltään Leppälammentie.

Siellä tie päättyy taas t -risteykseen. Lähdetään oikealle Selkiä kohti. Piakkoin tulee 2. käännöstä, toinen menee Lepsämäentielle ja toinen Selintielle. Itse varmaan lähtisin Selintietä pitkin, josta pääsee takaisin Vihdintielle/Vanhalle Porintielle. Vihdintie on kiva.

Loppumatka viekin sit takaisin Espooseen ja Lahnuksen Shellille.

Huomauttaisin, että reittiä voi hyvinikin, ja myös kannattaa improvisoida/muuttaa.. Esim. Vantaan kohdalla voi ajaa Helsingin keskustaan, jolloin pääkaupunki seudun suurimmat kunnat on nätisti kierretty.



Aha, kiitos. Ööö eihän sulla mennyt aakkoset sekaisin kun en oikein tajua miten pääsen B:stä pisteeseen Hooo. Mites G-C-E , kävitkö siellä ??


:cruising: Ja kaikille motoristeille muistutukseksi...Eli jos/kun ajelette siellä Röylän suunnilla, esim. Snettaantietä, muistakaa ajaa,ainakin paikoittain, järkevästi!!

:rakastunut: Oma kauramoponi ja useat sen kaverit asustelee siellä. Hevonen ja moottoripyörä saattavat saada pahaa jälkeä aikaseksi kohdatessaan liian läheltä ja liian nopeassa vauhdissa!!

Oma hevoseni ei pelkää moottoripyoriä, mutta kun niitä "reikäpäitä" löytyy hevostenkin joukosta...Eli jos viittisitte alentaa kohdatessa nopeutta ja kiertää tarpeeksi kaukaa, niin minimoidaan mahdolliset vaaratilanteet. 700kg alle jääminen meinaan sattuu... :kääk:

Paras tapaus, milloin itse pillastuin todella, oli kun joku älypäämotoristi alko huudattamaan mopotintaan hevosen vieressä! Halusi ilmeisesti reaktion aikaseksi tai jotain...noh onnistui... :vi**ttaa: Onneksi ei käyny muuta ku ratsastaja tippui, loukkaantui lievästi ja motoristi katosi, tietenkin, paikalta...

Mutta jos joku kaheli eukko ja hevonen hirveesti teille vilkuttelee, se olen sitten MINÄ!  :D Paraikaa opettelen seisomaan hevosen selässä! tavoitteena on opetella keulimaan kopukallani! :D

Moottoripyörän näkeminen läheltä lämmittää aina sydäntä... :rakastunut:



Simbad: Sihtaat siinä B-pisteellä etuhaarikan kohti H:ta ja kiännät kahvasta.

Voila. :ajatus:



Lainaa (Chito @ Huhti. 06 2005,13:06)
Simbad: Sihtaat siinä B-pisteellä etuhaarikan kohti H:ta ja kiännät kahvasta.

Voila. :ajatus:

Lainaa (& K. @ Huhti. 06 2005,12:24)
Pari kertaa oli konttaaminen myös lähellä. En suosittele kenellekkään tuota B-H välistä reittiä.

A-B oli ajokunnossa.

G:stä kun jatkaa sinne Lahnukselle päin, tie on oivallisen hyvässä kunnossa. Tai H:n kohdalla ajaa Vihdintien yli.


Entäs tämä juttu ?  :tyhmäminä:



Lainaa (Simbad @ Huhti. 06 2005,13:13)
Lainaa (Chito @ Huhti. 06 2005,13:06)
Simbad: Sihtaat siinä B-pisteellä etuhaarikan kohti H:ta ja kiännät kahvasta.

Voila. :ajatus:

Lainaa (& K. @ Huhti. 06 2005,12:24)
Pari kertaa oli konttaaminen myös lähellä. En suosittele kenellekkään tuota B-H välistä reittiä.

A-B oli ajokunnossa.

G:stä kun jatkaa sinne Lahnukselle päin, tie on oivallisen hyvässä kunnossa. Tai H:n kohdalla ajaa Vihdintien yli.


Entäs tämä juttu ?  :tyhmäminä:

Meinasin siis, että G:n tai H:n kohdalla kannattaa jatkaa matkaa Vihdintien yli.

Itse siis ajoin H-A välin. H-B:n välillä tuli niin isot traumat, että ei huvittanut mennä tutkimaan niitä muita teitä. B-D on perinteisesti ollut kohtuu huono kuntoista.

Eli kun on pisteessa H:

-Suoraan vihdintien yli, loivaa mutkailua n. 10 km.
-Vastaan tulee t-risteys, jos meet oikealle, pääset klaukkalan keskustaan ja siellä oikealla, pian taas, ja olet Lahnuksen Shellillä.

-Kannattaa kokeilla mennä siitä t-risteyksestä myös vasemmalle, ajaa kilsan verran ja uudestaan vasen. Löytyy kasa mutkateitä, jonne mukava eksyä.

Löytyy kaikkea mahdollista, tiukkaa kurvia ja pidempää suoraa, viime kesänä tiestö ihan jees kunnossa. Varokaa vain traktoreita ja multa/kuonakasoja teillä.

Mielestäni Snettansintie ei tarjoa paljoakaan ajonautintoa. Kapea 30-40 km/h tie jonka varrella paljon asutusta, lapsia ja hevosia.
Mieluummin kannattaa ajaa Röyläntietä, eli Simbadin kartassa D-F. Sekin tosin osittain melko huonopintaista. Ja on syytä huomioida Röylässä 30 rajoitus, on siinä kohdassa ihan paikallaan.

Eli tämä alkaa jo olemaan siinä kunnossa että tänäkin vuonna uskaltaa käydä pätkän korkkaamassa ?
Tämä tie ei tule tänä vuonna olemaan kunnossa..

Routa tehnyt paikoin todella pahoja tielle, ja se onkin aika lailla huonossa kunnossa. Välillä tuntuu että perunapellossa ajaisi.
Välillä taas saattaa olla vähän pidempi pätkä hyväkuntoista, mutta sen jälkeen aina mutkan takaa löytyy kahta pahempi kuoppa.

Eli VAROVASTI!

Tie on oikeasti mennyt todella huonoksi talven aikana, pitää keksiä näköjään uusi "peruslenkki", tämä tuli vedettyä viime kesänä pikkasen usein.

Lainaa (Johu @ Huhti. 09 2005,15:55)
Tämä tie ei tule tänä vuonna olemaan kunnossa..

Routa tehnyt paikoin todella pahoja tielle, ja se onkin aika lailla huonossa kunnossa. Välillä tuntuu että perunapellossa ajaisi.
Välillä taas saattaa olla vähän pidempi pätkä hyväkuntoista, mutta sen jälkeen aina mutkan takaa löytyy kahta pahempi kuoppa.

Samahan se oli viime vuonnakin, keväällä oli pomppua jos jonkinmoista ja kyllä ne riitä roudan hellitettyä tasoittui kummasti. Toivotaan että niin myös tänä vuonna.
Valitettavasti nyt ei niin taida käydä, viime keväänä siinä oli muutamassa kohdassa pompuja, nyt se tie on yksi iso pomppu. Varsinkin tie joka menee velskolan kartanon läheltä on tosi rikki, eli se pätkä jossa ollut uusi asfaltti.
Röyläntie, siis Järvenperästä Lahnukseen tai päinvastoin, näytti myös olevan osittain aivan KARMEASSA kondiksessa. Joten ajakaa varovasti se ensin läpi vaikka molempiin suuntiin,  notta näkee missä kohdin voi paahtaa hieman "huolettomammin".
Viime viikonloppuna tuli käytyä Bodomin suunnalla ja sen kokemuksen pohjalta allekirjoitan täysin yllä mainitut varoitukset. Vaikka miten yritti ajaa varovasti niin aina tuli ikäviä yllätyksiä vastaan. Hiekkaa ja monttuja oli enemmän kuin lääkäri määrää.

Murhapaikka jäi katsastamatta, joten vielä jäi aukko sivistykseen.  :(



Kävin eilen ajamasssa A-E-A välin ja on kyllä semmosta pattia tiessä ettei perse pysy penkissä.
Nyt kun kesä on taas tulossa, ja olette liikkeellä sillä suunnalla, niin ottakaapa seuraavan kerran simmarit mukaan. Bodomin pohjoispuolella on sellainen pieni ylänköjärvi, jossa on ihan virallinen uimaranta. Nimi taisi olla Myllyjärvi.
Todella kaunis paikka, paljon kallioita, missä voi ottaa rauhassa aurinkoa. Testattu on muutamaan kertaan. :)

Lainaa (CJ200 @ Huhti. 28 2005,20:09)
Nyt kun kesä on taas tulossa, ja olette liikkeellä sillä suunnalla, niin ottakaapa seuraavan kerran simmarit mukaan. Bodomin pohjoispuolella on sellainen pieni ylänköjärvi, jossa on ihan virallinen uimaranta. Nimi taisi olla Myllyjärvi.
Todella kaunis paikka, paljon kallioita, missä voi ottaa rauhassa aurinkoa. Testattu on muutamaan kertaan. :)

:) Yep, Myllyjärvi se on! Ja hienolla paikalla! Joskus kauramopottimen kanssa siellä käyny, ja kerran oli lunta ja jäätä vielä toukokuun puolessa välissä...Eli sulaa aika myöhään...  :jpstyle: Mutta suosittelen!
Muke Muke, sunko vika se on että siellä on hiekan lisäksi hevosenpa*kaa tiellä liukastamassa entisestäänkin liukasta alustaa?
Lainaa (Köpi @ Huhti. 28 2005,20:50)
Muke Muke, sunko vika se on että siellä on hiekan lisäksi hevosenpa*kaa tiellä liukastamassa entisestäänkin liukasta alustaa?

Kylläh!  :jpstyle:  No ei vaineskaan...!

Harvemmin oman kauramoponi kanssa dallailen asfalttiteitä, kun voi mennä joko mettään, pellolle tai hiekkateitä! Peltojen kautta sinne Myllyjärvellekin pääsee... Et ei oo mun mopon vika!  :;):

Next Page...