Nonni, saivarrellanpa hieman aihetta viistäen..

Metallitekniikka-lehti teki vertailun momenttiavaimista vuosikymmenen alussa, ja mukana oli myös Pilteman avaimia. Loppupäätelmä oli muistaakseni jotakuinkin niin, että halvimmissa avaimissa heittoa todelliseen momenttiin oli 10-15% kalliimmiisa puhuttiin muistaakseni muutamista prosenteista. Joku voi tämän arkistojen helmen kaivaa kätköistään, ja skannata sen meidän muiden iloksi.

Mutta mutta, vielä tätä momenttiavaimen laadukkuutta tärkeämpää on kierteiden puhtaus. Esimerkiksi Koneenrakentajan taulukkokirja antaa hyvin voidellun kierteen kitkakertoimeksi 0,08, ja tavallisen sähkösinkityn 0,18. Näillä kitkakertoimen arvoilla M10 (8.8) ruuvin kiristysmomentti vaihtelee arvosta 34Nm (saavutetaan esikiristysvoima 29,4kN) arvoon 49Nm (esikiristysvoima 26,3kN). Ruuvin esikiristysvoima on ruuvin suuntainen liitospintoja yhdessä pitävä voima, jota kiristysmomentilla juurikin haetaan!

Jos nyt ajatellaan, että kiristettävän M10 kierteen kitkakerroin on todellisuudessa tuo 0,08, mutta kaveri arvioi tilenteen väärin ja vääntää sen tuohon 0,18 kitkaa vastaavaan momenttiin (49Nm) on esikiristysvoima pienemmän kitkan vuoksi 42,4kN eli 44% suurempi kuin haluttu esikiristysvoima!

Toisinpäin ajateltuna tilanne voi olla turmiollisempi, jos kierteet jätetään putsaamatta, ja pultit väännetään pyydettyyn momenttiin. Esikiristysvoima jää tapeettoman pieneksi, liitos pääsee elämään tärinän ja vaihtuvien kuormitusten vuoksi, ja ruuvi kiertyy irti. (Mikähän oli sen auton pyöränpultin kitkakerroin, joka tipahti parkkipaikan soralle, ja jonka ruuvasin puhdistamatta takaisin pyörään kiinni? No, hyvin on pysynyt)

Tämä asia kannattaa pitää mielessä, kun ruuvailee tallin pölyisellä lattialla lojuneita ruuveja takaisin pyöräänsä - kannattanee ainakin ne suurimmat hiekanjyvät pyyhkäistä niistä pois. :;):

Olen aina pitänyt momenttiavainta tärkeänä ja kotilon kanssa touhutessa sellainen onkin ollut aina lainassa kuittia vastaan sukulaisen työpaikalta, nuo ovat olleet varmasti laadukkaita ja kaiken lisäksi erillinen työntekijä pitää kalut säädöissä (työkalulabra tjsp). Omakin pitäisi hankkia, mutta...

Onko minulla vain ollut huonoa tuuria pyörävalintojen kanssa, vai miten tuntuu että usein prätkän kanssa ei kuitenkaan mahdu momenttiavainta käyttämään, vaikka sellainen olisi?

Esim. edellisessä pyörässäni ei mahtunut sytystulppia kiristämään kuin sivusta kääntämällä, kun oli ensin kikkaillut sen hylsyn siihen (mahtui juuri ja juuri). Tulppien päällä ei ollut juuri ollenkaan tilaa, eli ei olisi mahtunut mitään avainta siihen hylsyn päälle.

Nykyisessä pyörässä taas ei todellakaan mahdu öljypropun kiristämiseen minkäänlainen räikkä tai mikään, ainoastaan ohut lenkkiavain. Taaskaan ei ole montaa milliä ylimääräistä tilaa, tietysti sen tilan lisäksi että lyhyt proppu itse mahtuu ulos tulemaan.

Ja joka ikinen pultti ja mutteri on molemmissa pyörissä ollut entisen omistajan jäljiltä aivan jumalattoman tiukalla. :( Mm. viimeksi kun aukaisin eturattaan edessä olevan sivukopan, jonka kireydellä ei ole mitään merkitystä kun sieltä ei mitään pääse vuotamaan tms., niin ei riittänyt pitkävartisessa kuusiokoloavaimessakaan voima, vaan piti ottaa lisäksi iso jakari jolla väänsin vartta... Siis mitä helv**tiä jotkut ajattelevat kiristäessään näitä...

Lainaa (Yömaha @ Helmi. 11 2007,14:22)
Ja joka ikinen pultti ja mutteri on molemmissa pyörissä ollut entisen omistajan jäljiltä aivan jumalattoman tiukalla. :( Mm. viimeksi kun aukaisin eturattaan edessä olevan sivukopan, jonka kireydellä ei ole mitään merkitystä kun sieltä ei mitään pääse vuotamaan tms., niin ei riittänyt pitkävartisessa kuusiokoloavaimessakaan voima, vaan piti ottaa lisäksi iso jakari jolla väänsin vartta... Siis mitä helv**tiä jotkut ajattelevat kiristäessään näitä...

Toisaalta pulteilla on taipumus myös "juuttua" aluuminikierteissään. Tosin tämän takiahan niitä ei tarvitsisi niin lujasti kiertääkään...
Jep, ite tein mopon kanssa hieman tiukkaan noita kiristyksiä, mutta nyt tulee ajateltua joka kiristyksen yhteydessä ns. järkevää kirisstystä. Eli ei mitään hampaat irvessä kiristelyä.

Omassa mopottimessa on öljypropun kierteet huonossa kunnossa, vaikka huollettu huoltoliikkessä edellisen omistajan toimesta. On se mukavaa ilman irrotettavaa öljypohjaa jos ne sit joskus innostuu pettämään  :(

Lainaa (NgkR @ Joulu. 14 2006,20:13)
Tai sitten oisko kellään tämmösestä sitten tietoa:

eli vata-merkkinen 5-25nm momenttiavain?

kertokaas kokeneemmat, että kummasta on enemmän iloa ja onko tuo vata minkätasoinen, vai onko tuo allrightin parempilaatuinen? hintaa vatalla on jotain 42euroa.

Mistäs tuota Vataa löytyisi jos sitä haluaisi kokeeksi ostaa?
No ainakin juuri Motonetistä näyttää kuvien perusteella saavan Vata-avaimia. Olin itsekin innostunut, mutta juuri tämän threadin alussa Motonetin avaimet haukuttiin surkeiksi. Tarkoitettiinko sitten näitä vai jotain muuta(?) Vata 2-24Nm 34,50€

Muut Motonetin momenttiavaimet

Liittyen öljypropun kiertoisiin.

Onko kierteitä mahdollista puhdistaa/korjata ennen kun kierteet menevät totaalisen pilalle?

Itse kyllä pyrin puhdistamaan kierretapilla kierteet (viimeksi mm. kytkinkopan kiinnityksistä) ennen kun asennan pultit paikoilleen. Kannattaisikohan harkita samaa myös öljypropun kierteen kanssa? Sen olen vain vetänyt helkutin tiukalle käsivarsimomentilla.

joo, ite mietin kans, että mitä noille vois tehdä, jos seuraavalla kerralla öölejä vaihtaessani todella huomaan niiden olevan huonossa kunnossa, kun tuosta viimekerrasta ei täyttä varmuutta ole.
Huomasin tuolla Polo webbikauppa sivulla 842 Proxxonin pikku momenttiavaimen 5-30nm momentilla hintaan 55€. Ainakin nuo proxxonin muut työkalut ovat olleet ihan huippuja joten uskoisin tämänkin olevan laadukas.
Voihan v....tu teidän momenttien kans...huhhuuh...mutterit ja pultit kiinni ja sillä sika.. :p :D :orgmp:
Lainaa (Säätömies @ Helmi. 16 2007,11:21)
Liittyen öljypropun kiertoisiin.

Onko kierteitä mahdollista puhdistaa/korjata ennen kun kierteet menevät totaalisen pilalle?

Itse kyllä pyrin puhdistamaan kierretapilla kierteet (viimeksi mm. kytkinkopan kiinnityksistä) ennen kun asennan pultit paikoilleen. Kannattaisikohan harkita samaa myös öljypropun kierteen kanssa? Sen olen vain vetänyt helkutin tiukalle käsivarsimomentilla.

olen vaihtanut oljyt itse autoihin ja pyörään itse! asentajana sanon et tuo öljy proppu yli kiristys ja jengojen meneminen on liioteltua! kun on järki päässä!! itse en oo saanut koskaan kierteitä menee pilalle ja aina oon käyttänyt käsi momenttia niin ropuissa kun suodattimissa!   :orgmp:

eikös se ollut että sitten ku naksahtaa ni vartti takas :D
tuossa on My Webpage
Würthilla on vissiin aika laadukasta tavaraa. hinta tuollaiselle pienelle momentille oli joku 85 euroa. En muista newtoneita, mutta muistaakseni hankittiin kun jotakin piti kiristään 10 newtoniin.. eli olisko lähtenyt 5 nm tms. Württi tosin ei myy yksityisille vaan laskuttaa vain yrityksiä..
Lainaa (miksu112 @ Helmi. 25 2007,10:33)
asentajana sanon et tuo öljy proppu yli kiristys ja jengojen meneminen on liioteltua! kun on järki päässä!!

Mutta kun kaikilla ei ole ja kaikki eivät ole asentajia selvästikään. Minusta se on kaukana liioittelusta mainita tuosta, kun joutuu vasaralla hakkaamaan saadakseen öljypropun irti. En mää Vartsinikkari ole mutta pitäisi se nyt satakiloisen ukon rannevoimat riittää jos oikein olisi kiinni.  :vihainen:
Motonetinkin myymien "VATA" -merkkisten momenttiavaimien laadusta ei sitten saatu käytännön kokemuksia ?
Tuo on kyllä jännä miten helposti ilmeisesti on jengat taipunu tuossa mun pyörässä. Nimittäin ku öljyjä vaihdoin ni ei sitä kamalasti voimaa tarvinnu, hieman vaan, niin aukesi, mutta silti piti koko matkan pyöritellä sitä proppua räikällä :(
miltä kuulostaa bahcon avain 2-20 nm ja hintaa 142 ekee? ja 10-100 oisko ollut 150 ekee?
laatu on kait kyllä kohdallaan mutta onko hinta yläkantissa..

Nostellaas kun on asennuskausi tulossa. Korjatkaa jos olen väärässä mutta luullakseni kalibrointipaperit pitää paikkansa vain @20°C. Ei kannata ryssiä mitään mittauksia sen takia että kalliit mittavehkeet on -20°C. Remonttihommissa nyt ei ole niin väliä mutta koneenrakennuksessa voi joskus ollakin liian väliä
Lainaa (pronka @ Helmi. 25 2007,17:08)
Würthilla on vissiin aika laadukasta tavaraa. hinta tuollaiselle pienelle momentille oli joku 85 euroa. En muista newtoneita, mutta muistaakseni hankittiin kun jotakin piti kiristään 10 newtoniin.. eli olisko lähtenyt 5 nm tms. Württi tosin ei myy yksityisille vaan laskuttaa vain yrityksiä..


Itsellä ollut muutaman vuoden käytössä Wurthin momenttiavaimet ja tyytyväinen olen ollut. Hintoja en muista, olisiko ollut noin 220-300€ seuraava setti.

- 1/4"  1-20Nm
- 1/2"  20-100Nm

Jos joku kaipailee vastaavia, niin järjestyy kauttamme. Myös Bahcon tuotteet.

olli@mphotelli.com

Lainaa (rottis @ Syys. 13 2008,11:36)
Nostellaas kun on asennuskausi tulossa. Korjatkaa jos olen väärässä mutta luullakseni kalibrointipaperit pitää paikkansa vain @20°C. Ei kannata ryssiä mitään mittauksia sen takia että kalliit mittavehkeet on -20°C. Remonttihommissa nyt ei ole niin väliä mutta koneenrakennuksessa voi joskus ollakin liian väliä

Alumiini onneksi lujittuu kylmässä... rautaseokset voi haurastua ihan talvikylmässäkin seoksesta riippuen.

lissää esim: Materiaalit ja niinen valinta- virtuaalikurssi
ja siellä erityisesti "Alumiiniseosten lujuusominaisuudet" Vaikka mielenkiintonen palanen onkin siellä muualla..

Jollain motonetin 5-30Nm avaimella on tullut ruuvailtua zxr:n osia kiinni ja ihan hyvin ovat pysyneet, eikä tunnu vetävän liian tiukkaan. Pitäisi joskus kiinnittää ruuvipenkkiin ja laskea että ovatko momentit lähelläkään oikeaa, ainakin tuntuvat olevan.
ebay.de on hyvä paikka kysellä momenttiavaimia ja muitakin työkaluja. Itse hommasin tuolta taannoin Hazetin momenttiavaimen. Hakusana: drehmomentschlüssel
Lainaa (C-A-D @ Marras. 29 2006,14:02)
Lainaa (Cterror @ Marras. 29 2006,12:26)
Lainaa (Sortavala @ Marras. 28 2006,22:12)
Tuntuu kyllä oudolle ajatukselle käyttää momenttiavainta öljyproppuun.
Pitää olla aikamoinen hiab-käsi, ettei näppituntumalla saa sitä proppua kiinnitettyä siten,
ettei se yhtä kesää pysy kiinni ja pidä öljyjä koneessa sisällä.
Tulppien kiristämiseen löytyy Densolta ja NGK:lta hyvät havainnollistavat kuvat.
Laimea ylihuoltamisen maku jäi tästä säikeestä.

niin....

se öljypropun kierteen korjaus maksaa öljypohjan irroituksen (valitettavasti ö-pohjaa ei kaikista vanhemmista 1-pyttyisistä saa irti vaan proppu on kiinni suoraan lohkossa) ja kierteen korjauksen. irroitus + korjaus karkeasti tunnin työ plus ~50-60€ kierteenkorjausta.
homma muuttuu äkkiä kinkkiseksi jos ö-pohja ei ole irtoavaa mallia eikä moni huoltoliike suostu moiseen hommaan. riskillähän se on korjattavissa suoraan päältä ja huuhtelemalla mutta pieni metallinpala koneen sisällä on ylensä huono uutinen.

Kysymys kuuluukin: Eikö kannata käyttää momenttiavainta pulttiin joka kierretään suoraan hyvin ohueen alumiiniseen öljypohjaan jos momenttiavain on hyllyllä tyhjänpanttina?

Kukin huoltaa tavallaan, mutta tehdas ei ylensä turhaan tai kiusallaan laita niitä momenttitaulukoita niihin moottoreihin.
Yrityksenä ja yrityksen huoltomiehenä en näe riskin ottamista järkevänä missään huoltoasiassa. Myöskään tulppien kiristämisessä ei paljoa tulppavalmistajan kuvat auta kun mp-tulppien kiristysmomentti vaihtelee 19nm-9nm välillä. (suz gsxr 9nm, vanhukset 13-19nm)

eihän kyse ole siitä että ensimmäinen tai toinen tai edes viides ylikiristys rikkoisi jengat, vaan siitä että toistuva ylikiristäminen aikanaan rikkoo jengat.

ps... paljon ruuvia kiertäneet henkilöt ovat ylensä oppineet oikeahkon näppituntumamomentin (yrityksen ja erehdyksen kautta PV50 suzukin kannenpultteja kiristettäessä) mutta suurimmalle osalle nykyihmisiä on moottoripyörä ensimmäinen laite johon öljyjä vaihdetaan itse tai ylipäätään tehdään mitään itse.

Taipuvainen olemaan samaa mieltä. Muistan itse aikoinaan (parit kierteet korkattuani) hankkiessani momenttiavainta sitä kokemaani hämmästyksen määrää. "...Voiko nää pysyä näin vähällä kiinni!...  :tyhmäminä:"

Soon tommonen 10 - 20Nm oikeasti aika vähän. Kuitenkin alumiinien, venttiilikoppien ymv. kanssa tapaa jopa 8Nm:n momentteja. Noiden kanssa pelatessa maksaa kyllä momenttiavain itsensä äkkiä. Puhumattakaan siitä kärsimättä jäävästä ja säästyvästä veetutuksen määrästä pultin korkatessa ja lastun lentäessä!

Jossain facomin sivuilla oli momentien kiristystaulukko eri paksuisille ja nousuisille kierteille. Jon 30 nm 8 millin normipultissa kiristysvoima hataran muistini mukaan oli tonniluokassa. siis kiloina heitettynä newtoneista. Joka tapauksessa paljon, paljon enemmän kuin osaisi kuvitellakaan.

IKHsta Matatakitoyot, kohtuuhintaisia laatuavaimia. Itellä t60 ja t80 kattaa välin 5-110 nm. Jotai n 60-80 juron hintaluokassa.

Moottoriremppaa varten olisi tässä akuuttiakin tarvetta momenttiavaimelle (tai avaimille). Budjetti on tosin sadan euron luokkaa ja laadukas avain pitäisi saada. Yks motonetin kapula löytyy jo joka kalibrointitestissä osoittautui aivan onnettomaksi.
Vaikka vehkeet on kuinka hienot, niin myös avaimen käyttäjällä on suuri merkitys "oikeaan" lopputulokseen. Asiahan on niin, että ns. "naksahtavat" avaimet antavat vääntövarteen löysiä naksahtaessaan. Mikäli varren päässä on reilu veto avaimen naksahtaessa oikeassa momentissa, niin pultti/mutteri tulee auttamatta ylimomenttiin, koska vapaaliikkeen loppuessa varren päässä on vielä reilusti vetoa jäljellä. Jollain aloilla oikeata kiristystapaa oikein harjoitellaan momenttimittalaiteen kanssa.
Lainaa (jens @ Syys. 13 2008,21:44)
Moottoriremppaa varten olisi tässä akuuttiakin tarvetta momenttiavaimelle (tai avaimille). Budjetti on tosin sadan euron luokkaa ja laadukas avain pitäisi saada. Yks motonetin kapula löytyy jo joka kalibrointitestissä osoittautui aivan onnettomaksi.

Motonetista hankittu Rahsol Dremotec 20-200 Nm avain, n.130€. Laadukas värkki kalibrointitodistuksella. Eipä juuri muita tarvitse moottorirempassa.

Kuten tuossa edellä todettiin, momenttiavain on laite jota pitää myös osata käyttää. Samoin nuo kierteiden kitkat ym. pitää ottaa huomioon. Muuten menee hukkaan kalliskin avain.

Lainaa (isojussi @ Marras. 27 2006,11:52)
BTW, kun tuolla avaimella on nyt muutamia kohteita väännellyt (toivottavasti oikeaan momenttiin myös!), niin näppituntumalla olen tähän asti kiristellyt paikat ilman momenttiavainta vähintääkin 2x tiukempaan. Esim öljyproppu, alle 30Nm, kun tuossa avain naksahti, niin tuli heti mieleen, että ei prkle voi pysyä. Senhän vääntää melkein sormin!  :p

Samat tunnelmat oli itsellä, kun käänsin alkukäyrästön pultteja kiinni (20Nm)...ja toisaalta hirvitti kääntää öljyn suodatin 17Nm.. :D
Lainaa (Utah @ Syys. 14 2008,15:14)
Lainaa (jens @ Syys. 13 2008,21:44)
Moottoriremppaa varten olisi tässä akuuttiakin tarvetta momenttiavaimelle (tai avaimille). Budjetti on tosin sadan euron luokkaa ja laadukas avain pitäisi saada. Yks motonetin kapula löytyy jo joka kalibrointitestissä osoittautui aivan onnettomaksi.

Motonetista hankittu Rahsol Dremotec 20-200 Nm avain, n.130€. Laadukas värkki kalibrointitodistuksella. Eipä juuri muita tarvitse moottorirempassa.

Kuten tuossa edellä todettiin, momenttiavain on laite jota pitää myös osata käyttää. Samoin nuo kierteiden kitkat ym. pitää ottaa huomioon. Muuten menee hukkaan kalliskin avain.

Rahsol Dremotec on kyllä laadukas avain joka on vielä kohtuu hintainen. Muita laadukkaita merkkejä on Carolus, Gedore ja Facom. Facomia ja Carolusta on paljon työmaalla eikä oo muuta ku hyvää sanottavaa noista.
Tekniikan Maailman numerossa 19/08 näkyy olevan momenttiavainvertailu, mukana kahdeksan avainta. Vertailun voitti Stahlwille 730N (40 - 200 Nm, 320 €) ja toiseksi sijoittui Bilteman avain (20 - 210 Nm, 59 €). Nämä olivat vertailun ainoat viiden tähden avaimet, parilla kympilläkin saa neljän tähden avaimen.


Lainaa (kitsu @ Huhti. 27 2006,15:45)
Lainaa (kale @ Huhti. 17 2006,15:31)
Motonetin momenttiavain on yhtä luotettava kuin jakoavain. Halvalla ei saa hyvää, siperia opetti  :vi**ttaa:

Pitää muuten paikkansa ainakin momenttiavaimien kohdalla.Lukemanhan voi ruuvata haluamakseen mutta mitä lopullinen momentti on ja onko se sama seuraavalla kerralla.Osta laatumerkkiä oleva niin kestää isältä/äidiltä pojalle/tyttärelle.

:jippikaijee:
Lainaa (Hannula @ Loka. 22 2008,13:18)
Tekniikan Maailman numerossa 19/08 näkyy olevan momenttiavainvertailu, mukana kahdeksan avainta. Vertailun voitti Stahlwille 730N (40 - 200 Nm, 320 €) ja toiseksi sijoittui Bilteman avain (20 - 210 Nm, 59 €). Nämä olivat vertailun ainoat viiden tähden avaimet, parilla kympilläkin saa neljän tähden avaimen.

Mjoo, joskin luottaisin hieman enemmän siihen että jos yksi Stahlwillen momenttiavain on hyvä on myös toinenkin.

Kunnollinen Bilhelvettenin tuote on enemmänkin se säännön vahvistava poikkeus.

Sääntöhän menee siten että Billhelvettenissä kaikki, kuten venäjällä, on p*skaa - paitsi k*si.

Poikkeuksen tekee se että ne 10v. takuulla olevat lenkit yms. on soveltuvia kerhokäyttöön tms. yhteishyviksi jossa niitä joku Osmo hakkaa avainväliin kumminkin tai tekee tms. tuhojaan kun eivät ole omia.

Itse hommasin semmoiset muovikahvaiset kalibroidut Kamasat 3-25Nm 1/4" ja 30-210Nm 1/2" ja en ole katunut.

Vanha 1/2" Williams oli palvellut uskollisesti mutta alapaan momentit oli turhan krouveja hennompien kalikoiden hiplailuun.

Ylipäätään en muista koskaan, ainankaan pitemmällä aikavälillä, katuneeni hyviin työkaluihin investoimista - huonoihin kylläkin, sen kerran kun olen hairahtunut - ja kuka ei olisi?

Kyl sieltä Biltemasta saa ihan käyttökelpoisiakin kaluja kun ei sota halvimpia. Parit autot ja pyörät rempattu puhtaasti bilteman vehkeillä, ja ainakin vielä liikkuvat.
Ostaakaa tällaiset saatte taatusti hyvät...eikä ole hinnalla pilatut.
Itse tilasin Wunderlichilta Proxxonin 1/4" 5-30 Nm avaimen. 57e eikä postikulujakaan tarvinnut maksaa.

Tähän asti olen lainaillut isommissa momenteissa tutun polkupyörämekaanikon momenttiavainta, mutta kai se pitäisi omakin hankkia... Teuwo, muistatko mitä nuo Kamasan avaimet maksoivat? Pentele kun pitää nuo alvitkin maksella...

Bilteman 4-20Nm momenttiavain vaikutti ihan laadukkaalta sitä hypistellessä... hintaa oli 79e. Täytyy varmaan hakea testiin joskus..


Lainaa (killa @ Loka. 22 2008,16:31)
Teuwo, muistatko mitä nuo Kamasan avaimet maksoivat? Pentele kun pitää nuo alvitkin maksella...

Snadimpi K2739 (3-25Nm) 1/4" tais olla jotain 105€
Isompi K2741 (30-210Nm) 1/2" muistaakseni 110€

Siis suuruusluokkana, noissa saattoi olla jotain poistoalea.
(mutta siis inkl.moms)

Nuo on kumminkin ne muovikahvaiset joissa on momenttinäyttö kyljessä erillisen ikkunan alla.

Jos henkisesti varautuu suunnilleen 230-250 kärsimään parista niin tuskin suuresti pettyy. Voi ilostuakkin jos saa alle.

Lainaa (kale @ Huhti. 17 2006,15:31)
Motonetin momenttiavain on yhtä luotettava kuin jakoavain. Halvalla ei saa hyvää, siperia opetti  :vi**ttaa:

voittti kuitenkin tekniikanmaailman testin
Lainaa (Hannula @ Loka. 22 2008,13:18)
Tekniikan Maailman numerossa 19/08 näkyy olevan momenttiavainvertailu, mukana kahdeksan avainta. Vertailun voitti Stahlwille 730N (40 - 200 Nm, 320 €) ja toiseksi sijoittui Bilteman avain (20 - 210 Nm, 59 €). Nämä olivat vertailun ainoat viiden tähden avaimet, parilla kympilläkin saa neljän tähden avaimen.

eikö se stahlwille ollut vaan vertailun vuoksi mukana? ohjeistakaa jos olen väärässä.
Lainaa (aatupoika @ Loka. 23 2008,17:14)
Lainaa (kale @ Huhti. 17 2006,15:31)
Motonetin momenttiavain on yhtä luotettava kuin jakoavain. Halvalla ei saa hyvää, siperia opetti  :vi**ttaa:

voittti kuitenkin tekniikanmaailman testin

Kuvaa minusta lähinnä ko. julkaisun surullista tilaa ja testijoukon valintaa.

Voitti tekniikan mailman testin on kertaluokkaa samanlainen argumentti kuin että jonkun asian on pakko olla totta kun hesarissa väitettiin niin... Molempia saattaa joku mökinmummo ihan uskoakkin vailla lähdekritiikkiä.

Ei sillä onhan yksi Bilhelvettenin kilkutin voinut ollakkin ihan kelvollinen, mutta mikä on otanta ja takeet tasalaatuisuudesta.

Next Page...