Nyt kun keskustelu ajovarusteista on tullut kovin ajankohtaiseksi, ja monet ovat niitä lisää hankkimassa, kysäistäänpä: Minkä verran on nykyiseen ajovarustekokonaisuuteen jo mennyt rahaa?
edit: Alkuperäinen arvoasteikko on ajateltu nykyisen, käytössä olevan ajoasukokonaisuuden hankintahinnan arvioinniksi. Monilla, kuten minullakin on kuitenkin useampikin ajoasu eri tarkoituksiin.. eli tuo 2000e tuleekin aika äkkiä täyteen..
Kaksi kuuppaa, kahdet varusteet, eli Gore ja nahka ja kahdet saappaat, siinä ne ja yli 2000 on kulunna. Pyörään moninverroin enempi, joten mitäs siitä.
Oppirahat tuli maksettua, ennenkuin shoppi perustettiin, joten nyt ei enää kuluisi yhtä paljon. Ja pyöränkin arvo romahti kun verouudistus tuli, mutta ei meillä valiteta.
Hauskaa on ajella nahkoissa kun kaikki muut ajaa shortseissa. Vaikuttaa siltä, että 99% pääkaupungin todellisista motoristeista on pois liikenteestä kun kaikilla on nuo vajaat varusteet päällä ja tosi motoristihan käyttää asiallisia varusteita aina kun ajaa..
Itsellä on kuluja n. 1800€.. nahat, hanskat, saappaat, potta ja selkäsuojat, kaikki racing mallia, joskin nahat 2-osaiset. Ovh hintoja ei ees uskalla ajatella 
Noista kuluista erikseen sitten on mainittava MP-asun tekstiilitakki ja -housut.
Onkos valtiovaltaa yritetty painostaa laskemaan ajovarusteiden verotusta, jotta ihmiset hankkisivat parempilaatuisia varusteita ja vammautumisia ja niistä aiheutuvia kuluja syntyisi vähemmän valtiovallan kustannettavaksi.. smoto?
Hupsis, tuli äänestettyä liian halpaa: 0-200€.
En ottanut huomioon kypärää ja haskoja...
Reiman ajotakki ja Halvarssonin ajohousut (any-tex) sekä diadoran nahkakengät ostin aikoinaan kevarinsa myyneeltä serkkupojalta hintaan 500 mk eli 85€. Halvat ja riittävän hyvät.
Nahkahanskat sain mopokaupan kylkiäisinä.
Bieffe B20 kypärä maksoi aikoinaan 1200 mk eli 200€ ja kakkoshanskat ovat MP asun Viperit 11,5€.
Kokonaiskustannukset siis 296,5 €
Vuosien varrella tarjouksista ja käytettynä ja joskus ihan uutenakin hommattuna vähän yli 2000€. Siinä on ratavermeet ja parit katuvermeet. Mutta ei ole harmittanut yhtään, kun kaatumisista ei ole jäänyt iholle merkkejä / särkyjä.
n. 1300 € vois olla aika liki...kaikki tarpeellinen on tullut hankittua: nahat, goret, ajosaappaat, kypärä, sadepuku ja hanskoja muutama pari...huh, hei... 
Huu kun oikein hämmästyin mitä olen laittanut vetimiin 
Potta tuli lapsen hoitopalkkiona
kiltti täti kun olen.
Ajoasu vuorella sassanmaalta 264 eukkoa
Hanskat x 3 ( topatut/25e, vähemmän topatut/49e (hanx) ja ihan nahkaset/32e (hanx) suomesta
pirun kalliita ovat yht 106 eukkoa.
Kengät veden pitävät jotkut touringit 99 eukkoa.
Kypärämyssyjä x3 yht. 28 eukkoa
Eli kun ynnäsin niin 497 eukkoa
En ole kyllä tarvinnut vielä topattuja hanskoja ja yhden puuvillasen myssyn kävin ostaa kerran kesken matkan kun silkkinen ol hävinnä
Nuokin rahat olisi voinut mennä turhempaakin 
Yokon Goret
Yokon hanskat
Shuberth S1 kypärä
ja Alpinestars saappaat
1501€
selkäsuoja
ratahanskat
200€
Seuraavaksi...
nahkat
rata saappaat...
HMMM... Mitä muuta mä tarviin?
Empä ollut asiaa sen kummemmin aikaisemmin tullut ajateeksi, mutta kun ryhdyin ynnäilemään niin havaitsin sijoittaneeni rahaa tällä hetkellä käytössä oleviin katu, enska/mx+ talvi ajo kamoihin äkkii laskettuna jotain +4000 € (1x nahkapuku 4x ajotakki 3x housut 4x hanskat 3x kengät 3x kypärä 1x sadehaalari + kaikki tarpeelliset suojukset kypärähuput yms.).
Hmm... Potta 70e, Nyörilliset nahkapökät 150e, Prätkärotsi kirppikseltä 80e, hanskat 40e, US-armyboots 50e ja pokat 70e. Unohtuikohan jotain... eipä tainnut. Eli nippa nappa alle tuon 500e. Eiköhän tuossa seuraavan vuoden aikana pala toinen mokoma 
Edit (pari vuotta myöhemmin): Ja näinhän siinä kävi 
Shoei RJAir2 220€ (vanha potta oli ihan suolesta)
Uudet nahkapökät 80€ (ei yksillä tule toimeen)
Halvarssonin Concha-rotsi 250€ (kirppikseltä löydetty takki oli vielä huonompi kuin vanha potta.)
Köykäisemmät kakkoshanskat 10€
yhteensä siis 1010€. Jos olis alun alkaen sijoittanut laatuun olisi köyhtynyt 150 € vähemmän ja ajaminen ensimmäisellä kaudella olis ollu hiton paljon mielekkäämpää.
Pikkasen vajaat 1100egee
Progrip ajohanska 90,00 ? (hyvät hanskat nahkaa)
Sidi Strada Tepor 159,78 ? (veden pitävät kengät)
Clover Cruiser M 58,87 ? (hanskat jotain kangasta kai...)
FM Task Force Special 151,37 ? (Ykkös kypärä)
Richa Airforce Titanium 320,00 ? (nahka rotsi)
Richa Roadster Slider 220,00 ? (nahka pögät)
Max Racing 45,00 ? (kakkos kypärä satunnaisia matkustajia varten)
Dainese Knee 2000 25,00 ? (polvikulutuspalat)
Mp-asu kypärähuppu 5,00 ?
= 1075,02?
Nyt taisi poika erehtyä, lonkalta heitin pylpyrän haarukkaan 1101-1500€. Hieman laskettuani saadaan summaksi kuitenkin yli 2000€
Pari pottaa
nahkat
goret
parit saappaat
muutamat visiirit
hanskat
huput ym. tilpehööri
Mutta parempihan sitä on kohtuu hyvillä varausteilla ajella. 
Mnjaa...
Nolan100 100e
Rukka goret 500e
ajohanskatX2 70e
Kengät Performer Gore 99e
kauluri 20e
nahkahousut 67e
siis alle 800 e
mutta sit tulee pojan kamppeet ja niihin menee vielä syksyllä tai talvella useampi sata euroo, kypärä, gorekengät jne...
hanskaa, kypärää, takkia, nahkaa. Huuto.net on aika hyvä käytetyn varusteen hankkijalle.
Kypärä,goret,nahat,saappaat,kolmet hanskat,sadepuku,sadehanskat,selkäsuoja ja kypärähuppu-kauluriyhdistelmä.
Eli liikaa on rahaa mennyt 
Mulla noita ajovermeitä siinä 1200 eskon pintaan... määrä tuplaantunee jos vielä innostuis hommaan nahkaskordarin, mutta saa tuo odottaa vielä
Muutenkin ei vaimo ja lapset paljon
ku meitsi pyöräilemässä. Nyt jos vielä hommais paljon uutta tavaraa luulisivat että poika on innostunut 
Rahaa meni jotain 890 tai 980 €. Kypärä (Shoei raid), ajopuku (MP-asu mc-sport), ajokengät (alpinestars, en muista mallia) ja hanskat (Mp-asu, en muista mallia, vettä pitää ja on lämpöiset). Ajovarusteista 20%, ja kypärästä 10% hinnasta pois pyörän oston yhteydessä.
Nahat, kengät, kypärä, hanskat, selkäpanssari, kauluri ja kypärähuppuja.... tuollaset 1700 eeroa
kyllä se on jäänyt karvan alle 1500 euroon.löytyy rukkaa,araita ja mp-asua.mut itseensä ja omaan mukavuuteensa/turvallisuuteensahan siinä sijoittaa 
Kerralla päällä rahtusen vajaa 2000:n vehkeet. Kokonaisuuteen mennyt kyllä sitten enemmän, jos useammat takit yms. lasketaan.
Pelkästään omat vai kyytiläisenkin varustus?
vielä ei ole ihan kaikkia kamoja saatu hankittua mutta ehkä hyvällä säkällä pääsen vähän alle 500€, saattaa mennä vähän yli..
Mutta onhan tuokin jo 3000mk vanhaa rahaa!! joka musta on kyllä aika paljon jo sekin..
Hmm...alle 500 egee, ostin varusteet käytettynä ja osan sain ilimaseksi ystäviltä...ei ole aloittelevalla motoristilla helppoa, ensin pyörä ja viel varusteetkin...ei vaan, mä ostin ensin varusteet (jotta sain kunnolliset) ja sitten pyörän (sellaisen johon oli vielä varusteiden jälkeen varaa)
Uusia kyllä pitäs hankkia...kunhan voitan lotossa (...kunpa ensin alkas ees lottoo
)
Semmonen 1000, suunnilleen.
Uutena ostettu kaikki, puku n. 400, kypärä 460, kengät 200, hanskat oli kai about 70.
Ja tietty erinäinen läjä kaikenmaailman Buffeja ym. pienempää tarpeellista kamaa..
Yksi nahkainen varustesetti ja noin 1600 eeroa.
Kahdelle varusteet, Gore Yokoa, Alpinestaria, Schubertia jne, yhteensä n. 3000 €
Kalliitahan varusteet ovat mutta ei viitsinyt turvallisuudesta tinkiä. Ja eipähän nyt tarvitse sateellakaan kastua.
Alle kahteen tonniin päädyin...
Yokon _hyvät_ Goret (kerran käytetyt, tutulta ostin..) = 700 €
Shoei z-one härpäkkeineen = 700+ €
Yokon hanskat = 70 €
2-pottana Shoei Raid = 259 €
Ajopopoina Sidin Vertebrat = 219 €
+ vielä varmasti jotain muuta pikkusälää...
==>juu ei oo halpaa ei...ja talvella pitäis vielä kattella jostain nahat.. 
Rukan GoreTex-ajopuku, Shoein Syncrotec kypärä, IXS-hanskat, kengät joitten merkkiä en nyt kyllä muista.....siitäpä sitä tulee reilu 1100 €.
kolmen ihmisen täydet varusteet, ei hirviä edes lakea paljon makso 
Heti kun tulee viimeisimmistä hankinnoista lasku ja saan sen maksettua, niin taitaapa äkkikä laskettuna summa nousta johonkin 1500 ja 2000 väliin.
Tuntuupa tähänkin pätevän vanha viisaus Tieto lisää tuskaa.
Nuokin rahat olisi voinut käyttää paljon hyödyllisemminkin kuten esim. 
Rukan goret, MP:n kengät, hanskat, kypärähuppu, Z-One, Lem 2.kypärä, pari visiiriä, kesähuppu, hanskat,,,,
joo 2000€ ei riitä,, eikä kaikkee oo mitä vielä tarviis.
Katsotaanpa...
Dainesen goret 600€, selkäsuoja 120€, Shoein Raid -potta n. 300€, MP-asun kengät n. 120€, muu sälä kuten hanskat, kypärähuppu ja kaulasuojus yhteensä pyöreät 100€. Meneehän se yhteissumma selvästi yli tuhannen erkin.
Toivottavasti ei tule vähään aikaan tarvetta lisähankinnoille.
Ei kyllä muissa harrastuksissa tulisi laitettua tuollaisia summia oheistarvikkeisiin, mutta kun se prätkäkin maksoi jotain niin ei nuokaan niin pahoilta investoinneilta tuntuneet. 
Ajovarusteissa ei kannata pihtailla kerran kun kunnolliset hankkii niillä pääsee pitkälle. Mutta kyllä hyviäkin joutuu vaihtamaan. Itse olen nyt kolme vuotta ajellut samalla varustuksella ensi kesänä olis potan ja uusien kenkien vaihto edessä ainakin... 
Edelliskesän lomarahat meni kokonaisuudessaan ajoasusteen hankintaan (kypärä oli ennestään). Päivääkään en ole katunut sijoitustani...
Onhan tota pätäkkää palanu...
Enpä nyt muista mitä oon mistäki maksanu, mutta OVH-innoilla näyttäs jotensakin tältä:
Goret Yoko noin 800 eur
Hanskat + w-stopper noin 100 eur
Saappaat Dainese noin 200 eur
kypärä Arai 860 eur
nahat Dainese noin 900 eur
Noi yhteensä on 2860 eur
Tosin nahoista sain hyvän alen, muista kohtuudella, totuus lienee luokkaa 2300 eur.
Vielä pitää ratasaappaat, nahkahanskat ja selkäpanssari hommaa, mutta onneksi shopista saa halvalla
Ja viime kesän nututus opetti senkin mihin kohtiin ajokamoissa pitää kiinnittää huomiota 
Schuberthin potta Saksasta tasan 300 e
MP-Asun housut All-Rightin tarjous 100 e
MP-Asun saappaat All-Rightistä 90 e
Lyhyt vesitiivis pusero Hanxilta 160 e
IXSin Tarpun takki tarjouksesta 85 e!!!
Heldin vedenpitävät nahkasormikkaat 60 e
Hanxin tiiviit paksummat syksysormikkaat 40 e
Elikkäs 835 eeroo yhteensä.
Ostettu tosin tipottain reilun puolen vuoden aikana sieltä mistä on halvalla on saanut - kaikki kuitenkin uutena.
Rukan ajoasu+saappaat harrastuksensa lopettaneelta motoristilta pilkkahintaan 200,-
IXS 225 kypärä+huppu 189,-
Kesähanskat 50,-
Vuorelliset hanskat 20,-
Duell kauluri 17,-
Siinäpä ne taisi tullakin...
Yokon goret n.700€
A.star 300€
Nolanin kuuppa 290€ (myytävänä 100€)
3pr. käsineitä 300€
Dainesen selkäsuoja 100€
Dainese t+h 700€
Shoei 400€
Ja hilloa palanut jotakuinkin 2790€ 
Viel tarttis hommata yhet byysat (Halvarsson??) ja merkkitekstiiliä(Triumph) 
Mieluummin kunnon varusteet ja halpa ritsa mopoksi, kuin toisinpäin 
edit: Haetaan sponsoria ajovarusteiden hankintaan
Semmoset reilu 1500 ekee. Ei juma, ei tämmösiä sais kysyy, alkaa
masentaa. Tonkin rahan ois voinut käyttää vaikka ruokaan..
Rukan goret, Dainesen nahkat Shubertti päähän ja IXSjalkoihin ja käsiin, lisäksi nahkoja varten Rukan sadepuku.
Next Page...