Opiskelija, jonka mopo hankittu ja vaihdettu käyttäen opintolainaa...  ???
Noista äänestystuloksista voi päätellä, että suurin osa motoristeista on kohtuullisen hyvin tienaavaa porukkaa, varsinkin, kun ottaa huomioon ikärakenteen. Melkein kaikki ovat vielä ihan pojankloppeja. :häähää:.
Lainaa (petrooli @ Huhti. 05 2006,08:43)
Tähän "äänestykseen" ois voinu vielä laittaa yhden tuloluokan lisää eli esim. yli 80 000 egee vuodessa tienaavat. Semmosta talouttahan vois hyvällä syyllä kutsua suurituloiseksi.

Jos talous tienaa tuon 80.000 €, niin ei vielä mun mielestäni kummoisesti tienaa, mutta jos yksi henkilö tienaa sen, niin voi alkaa puhumaan hyvätuloisesta.
harmillista olla pienipalkkalainen  :baahaahaa:
Eihän köyhyys synti ole, mutta hävettäähän se.

Eikö se niin ole, että sääliä saa kuka tahansa, mutta kateus on aina ansaittava.

taitaa tilillä olla vielä tilaa :jpstyle:
Lainaa (Fiikus @ Huhti. 02 2006,19:35)
Ei ne tulot, vaan ne menot :orgmp:

Eikä se brutto, vaan se netto, sillä eletään.
Lainaa (Köpi @ Huhti. 05 2006,19:02)
Lainaa (petrooli @ Huhti. 05 2006,08:43)
Tähän "äänestykseen" ois voinu vielä laittaa yhden tuloluokan lisää eli esim. yli 80 000 egee vuodessa tienaavat. Semmosta talouttahan vois hyvällä syyllä kutsua suurituloiseksi.

Jos talous tienaa tuon 80.000 €, niin ei vielä mun mielestäni kummoisesti tienaa, mutta jos yksi henkilö tienaa sen, niin voi alkaa puhumaan hyvätuloisesta.

Riippuu mikä on hyvätuloisen määritelmä - ehkä Teemu Selänne tai Veikko Lesonen?  :p  No onneks se raha ei tuo onnea - vaan rauhoittaa kenties, kun ei tarvii kituuttaa?  :;):
Joo ei kovin paljoa tienata, sen verran että mopon saa pidettyä ja kaljat ostettua :D Opiskelijaelämää.. kyllä se kohta helpottaa
noh .... kuten jo joku sano jos rahalla selviää niin on halpaa....

ja sanonta kai menee .... bensan hinta 2euroon niin vastaan ei tule kuin tuttuja .... alle 30 000 vuosi.... molemmilla omat mopot....

ihme paskahousuja kaiki täällä.

tai sitten kaikki niin rikkaita että tykktäätte täällä pilkata väheksyä köyhän teollisuustyäläisen tuloja.

tähän voin itse laittaa luvun.

18857;045€

kolmas vaihtoehto...mitenhän sitä saisi jäämään tilillekin :(
Pienet tulot on opiskelijalla. Noh, ei voi mitään - Kaikesta muusta voi tinkiä paitsi ajamisesta.  Jos ensi vuonna sais sitten jo uuden prätkän alle niin kelpais vielä enemmän ajella.  :orgmp:
Niin vähän että loppuu kesken  :p
Meillä ne tulot asettuu tuonne päälle 50 000€. Minä tienaan hieman enemmän kuin mieheni.
No ihan sama se kai, mitä tienaa. Kaikki "ylimääränen" menee kuitenkin mopoon :D Sen ylimääräsen määrä vaan vaihtelee eri tuloluokissa.

:peukutpystyyn:

kyllä sitä pienillä tuloillakin on päässy mopoilee.kun on tinkny moposta.eka mopo jonka ostin vuonna 05 xj600 vm88 ja tänä keväänä cbr1000f vm88.  :orgmp: :orgmp: :orgmp:
Lainaa (Köpi @ Huhti. 05 2006,19:02)
Lainaa (petrooli @ Huhti. 05 2006,08:43)
Tähän "äänestykseen" ois voinu vielä laittaa yhden tuloluokan lisää eli esim. yli 80 000 egee vuodessa tienaavat. Semmosta talouttahan vois hyvällä syyllä kutsua suurituloiseksi.

Jos talous tienaa tuon 80.000 €, niin ei vielä mun mielestäni kummoisesti tienaa, mutta jos yksi henkilö tienaa sen, niin voi alkaa puhumaan hyvätuloisesta.

Kieltämättä kun taloutta ajatellaan, niin aika pieniä nuo tulorajat äänestyksessä olivat. Opiskelilijoita vielä ollaan paremman puoliskon kanssa molemmat ja menee kyllä tulot yli ton 50k€.

Ajatellaan taloudessa tuloja saaviksi yksi mies ja yksi nainen. Naisen keskipalkka Suomessa on 2500€/kk ja miehellä vielä pari sataa päälle. Näin laskettuna kaskimääräisen 2henk talouden vuositulot on 62400€.

Oliko muuten kysymyksessä netot vai brutot? Yo. bruttoja.
Mutta vaikka olisivat nettoja, niin en tuota 50000€ vuosirajaa vieläkään taloudelle kovin suurena pidä. Se 80000€ netto/vuosi/talous pitäisi jo riittää  :orgmp:

edit: olihan ne bruttotulot siellä äänestyksessä mainittu...



Kakkoseen jouduin vielä vastaamaan  :baahaahaa:
Äänestys olisi mielestäni ollut järkevämpi jos se oli ollut /hlö eikä /talous...

No, aivan sama, köyhästä kaikki on kallista, vai miten se meni

Lainaa (LS 650 @ Huhti. 09 2006,00:10)
taitaa tilillä olla vielä tilaa :jpstyle:

Meikäläisen tilillä ei sit vissiin oo, kun joskus oon saanu lapun et tili on ylitetty  :O
Lainaa (powerboxer @ Maalis. 23 2006,20:24)
Paskat,ei sitä työllä rikastu,vaikka painais yötäpäivää,nimittäin kokemusta on.4 vuotta ilman mitään lomia...Tietysti nyt kaikkea kivaa saa hankittua..

Juurikin näin! Paitsi, että kun on melkein aina töissä niin sitten ei ole juurikaan aikaa ajella. (No jos ei tekis töitä ja olis aikaa ajella niin ei olis sitten yhtään rahaa eikä mopoo :vi**ttaa:) Eli ikuinen oravanpyörä. Kukahan keksis että miten rikastuisi????
kyllä sitä on ainakin tähän päivään asti riittänyt...ja joka päivä tulee lisää!!  :)
Totuus on kuitenkin se, että se mitä tulee palkkatyöstä, se myös menee tällasella normaali-immeisellä. Sitä jotenkin nostaa huomaamatta omaa elintasorimaansa. Ei sitä paljon  enempää jää nyt kuukauden aikana säästöön, vaikka tulot ovat yli 20 kertaistuneet siitä, mitä opiskeluaikana sai. Sitä vaan ostelee huolettomammin ja ihmettelee, mihin kaikki rahat taas katosivat. Eikä sitä tunne itteään yhtään sen onnellisemmaks.  :p

Eri asia on sitten jotkut perintömiljonäärit tai muuten vaan omaisuuttaan keränneet. Eip niiden tarvii paljon huolia, vaikka ostaisivat mopon tai kaksi sillointällöin :D

35000
No eihän ne koko talouden helvetilliset tulot mitään merkkaa. Vaan ne perkeleelliset menot  :vi**ttaa: !! Asuntolainaa, autolainaa kertaa kaks, kahteen autoon yhteensä +65 tkm/vuosi näillä dieselin hinnoilla, pyörä, kolme lasta, neljä koiraa. Jatkanko vielä??  :( Ainiin, lisäksi vielä vaimo  :p Mutta mutta, aikansa kutakin, sano pässi. Kyl se siit.

Siis jos taloudessa tuloja on ziljardi euroa ja menoja ziljardi miinus kolme euroa, niin eipä sillä brutolla ole paljon väliä. Sitten se vasta hankalaksi menee, kun menoja on sen ziljardi + yks euroa ... Aika turha äänestys. Parempi ja realistisempi tulos käyttövaroja mitattaessa olis vaikkapa laskea keskimääräinen netto kuukauden lopussa.

PPK



Eioo tuloi...  :O

Menoi vaan...  :paikallatuulee:

ei tulot vaan ne menot, mutta pyörästä en luovu, muijasta voisin luopuakkin :bisseä:
köyhänä on pakko olla luova, ja kavereitakin on paljon enemmän kuin monilla tuntemillani über varakkailla ihmisillä...  :baahaahaa:
kymmenessä vuodessa tulot yli tuplaantunut
eli velanottokyky parantunut heheee :D

33.000
Taloudessamme vaimon kanssa ajetaan molemmat ja verotettavaa tuloa +50ke ja ei sitä rahaa siltin koskaan ole ees tarpeeksi. Tosin kohtuuttomat velat niskassa, jotka syövät ison palan :vi**ttaa:
Ei ymmärrä teitä parisuhteessa eläviä jotka vinkuu ja valittaa "ei oo fyrkkaa"  :O Kokeilkaas yksin elämistä ni sit tiedätte mihin se fyrkka menee ja joutuu maksamaan oikeesti kaiken yksin.

Okei, osalla on hommattu järjetön asuntolaina ja pitäny siinä samalla sitten hommata kaikki muutkin hilahääbelit ku muillakin on  ???

Eräs tuttavapariskunta ajautui auttamattomasti tilanteeseen, että eroa pukkaa. Pari vuotta miettivät, että miten ois jos ois laiha ystävyys niin kumpikin pysyis leiväs kii....ei auttanu laiha ystävyys ja ero tuli. Nyt on kaks jotka miettii miten selvitä veloista, vai selviikö  :(

Onneks mä oon  :tyhmäminä: ja kuljen omia latujani niinku Camel bootsit  :D

Lainaa (julma jj @ Maalis. 23 2006,21:51)
Jaa, lasketaanko mukaan myös muijan tulot, jos niitä pystyy käyttämään?  :häähää:  :häähää:

Helpoita se on aina muiden tuloista säästää :häähää:
Näppäränä on hyvä ottaa lainaa "yhteiseen hyvään" eli moottoripyörään tai omaan autoon ja käyttää vaimon rahoja kun omat loppuu :polonen:

Noh sanotaanko näin:

Jos mä tienaisin niin palajon kuin saisin tuhlattua, olisin sitte rikas.

Yhdessä vaimon kans orkesteroidaan taloutta. Kaikki laskut maksetaan kerralla poijjes ja siitä vielä säästöön "vähän liikaa" ja loppukuusta sitte otetaan sieltä takasin. Sillälailla oikeesti jää rahaa säästöön. Kun vaan muistaa ottaa pikkuisen liian vähän. Silloin vahtaa omia rahoja huomattavasti tarkemmin.

:jpstyle:

Toimii meillä.

Mun palkassa ei oo muuta vikaa kuin se, että se tulee niin kovin harvoin...  :;):
Lainaa (Jalase @ Joulu. 12 2006,17:48)
Mun palkassa ei oo muuta vikaa kuin se, että se tulee niin kovin harvoin...  :;):

Sama ongelma  ???
njääh......oikoluin kysymyksen,enkä huomannut,että kysyttiin talouden tuloja,omani vaan tuikkasin......käviköhän monelle samoin? :tyhmäminä:......noo,rahalla ei voi ostaa onnea,sanotaan.......MUTTA suurella rahalla voi ostaa onnettomuuden pois! :ajatus:
Lähes kaikissa harrasteissa rahankäyttönä "rajana taivas."
Tosin, olen aina ymmärtänyt mp-harrastuksen ajamisen, tms. nautintona. Siihen on suorastaan järkevää rahallisesti panostaa hilkku enemmän. :;):

Kakkoseen se paukahtaa, siis mun tulot yksinäni,
Kiitos juuri hankkimani talon  :;):  ???

Next Page...